“Bir Usta Bin Usta”nın 2017 Proje dönemi başarıyla tamamlandı

 “Bir Usta Bin Usta”nın 2017 Proje dönemi başarıyla tamamlandı

Kaybolmaya yüz tutan mesleklere dikkat çekmek amacıyla Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamında 2017 yılı eğitimlerinden Balıkesir-El Yapımı Sabun Üretimi, Denizli-Buldan Bezi Dokumacılığı, İstanbul- Şile Bezinden Giyim ve Aksesuar Yapımı ve Sinop- Model Gemi Yapımı kursları tamamlandı.

Anadolu Sigorta’nın 2010 yılında hayata geçirdiği Bir Usta Bin Usta Projesi, sekizinci yılında da kaybolmaya yüz tutan meslekleri canlandırmaya, geleceğin yetenekli ustalarını yetiştirmeyi sürdürdü.

Projenin 2017 programında yer alan beş il ve beş meslekten toplam 90 usta adayı, üç ila altı ay süren eğitimleri başarıyla tamamlayarak MEB onaylı kurs bitirme sertifikalarını almaya hak kazandılar. Kasım ayında başlayan Karaman Taşkale zili dokumacılığı kursu ise devam ediyor.Kursiyerler kendi işlerini kuruyor

Denizli’de açılan buldan bezi dokumacılığı kursu, Temmuz ayında gerçekleştirilen kapanış töreni ardından son buldu. Kursu başarıyla tamamlayan kursiyerlerden biri kendi atölyesini açmak için Türkiye İş Bankası’nın mikrokredi olanağından yararlandı. Balıkesir’de açılan ve Haziran ayında eğitim programını tamamlayan el yapımı sabun üretimi kursundan MEB onaylı sertifikasını alarak mezun olan bir başka kursiyer ise İstanbul’da kendi sabun atölyesini açıp zeytinyağından sabun üreterek satışına başladı. Şile’de açılan şilebezinden giyim ve aksesuar yapımı kursunu tamamlayan usta adayları kurs yeri olan Şile IMKB binasında dokuma yapmaya devam ediyorlar. Ayrıca Sinop Model Gemi yapımı kursunu tamamlayan iki başarılı usta adayı, ustanın atölyesinde çalışarak mesleki çalışmalarını sürdürüyorlar.

Ulusal ve uluslararası alanda birçok ödüle layık görülen Bir Usta Bin Usta Projesi kapsamında sekiz yılda 40 mesleki eğitim düzenlenerek 750 usta adayına eğitimler verildi. Kursiyerler, MEB onaylı usta öğretici niteliğindeki kurs bitirme sertifikalarını alarak mezun oldu. Kurslar aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken öte yandan gençlere de yeni iş olanakları yaratılmış oldu.