“Konut Sigortası yaptırmak için ev sahibi olmanıza gerek yok”

Levent Sönmez

Anadolu Sigorta’nın geniş kapsamlı konut paket sigortasıyla sadece ev sahipleri değil kiracılar da, evlerini ve içindeki eşyalarını, yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alabiliyor. Ayrıca, Anadolu Sigorta’nın mobil uygulaması “Sigortam Cepte” de yer alan “Turbo Jet” uygulamasıyla, konut poliçelerindeki bin TL’ye kadar olan cam kırılması, makine kırılması ve elektronik cihaz hasarlarının, poliçe sahiplerine ihbardan sonra 5 saniyeden kısa sürede ödenmesi sağlanıyor.

Kamuoyunda konut sigortasının sadece ev sahiplerine yönelik olduğuna ilişkin yanlış bir algı bulunduğuna dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Konut sigortası evin yanı sıra eşyaları da yangından hırsızlığa, depremden su baskınına kadar pek çok riske karşı koruma altına alıyor. Bu yüzden ev sahibi kadar o konutta yaşayan kiracı için de bu teminat önemli, konut sigortasını, yılların birikimi ve büyük özverilerle edindiğimiz yuvalarımızın ve içindekilerin teminatı olarak da tanımlayabiliriz” dedi.

Deprem teminatı da eklenebiliyor

Anadolu Sigorta konut poliçesiyle kiracılar öncelikli olarak elektronik eşya ve ziynet eşyası gibi değerli eşyalarını, ev için yapılan dekorasyon masraflarını, komşularına ve mal sahibine verebilecekleri zararları teminat altına alabiliyorlar. Ayrıca, eşyalarını da depreme karşı sigortalatabiliyorlar.

Genel Müdür Yardımcısı Sönmez, konut poliçesiyle ilgili şu bilgileri verdi: “Kiracı olunan konut içerisinde herhangi bir risk meydana geldiğinde eşyalarla birlikte bina da zarar görebilir. Konut sahibi, meydana gelen hasarın kiracının ihmalinden kaynaklandığını belirterek, zararın kiracı tarafından karşılanmasını talep edebilir. Bu durumda kiracı konut sigortası devreye girerek, kiracının kendi eşyalarında meydana gelen hasarlarla birlikte sorumluluğuna ait bu tür masrafları da karşılar.”

“Jet” hızında ödeme

Levent Sönmez, Anadolu Sigorta’nın sektörde ilk niteliğindeki Turbo Jet uygulamasıyla, konut hasarlarını jet hızında ödediğini de anımsatarak, “Anadolu konut paket poliçelerindeki cam kırılması, makine kırılması ve elektronik cihaz hasarlarını kapsayan Turbo Jet sayesinde Sigortam Cepte mobil uygulamamız üzerinden bin TL’ye kadar olan hasar ödemelerini sigortalılarımızın banka hesaplarına ihbardan en geç 5 saniye sonra yapabiliyoruz. İhbardan sonra bu kadar kısa sürede hasar ödemesi sadece ülkemizde değil dünya sigortacılığında da öncü uygulamalardan bir tanesi olma niteliğini taşıyor” dedi.