Ahmet Yaşar: Motosikletin bir araç olduğu unutuluyor

Quick Sigorta Genel Müdürü Ahmet Yaşar, motosikletin kara yollarını kullanan diğer tüm araçlar ile aynı haklara sahip, hatta diğer araçlara oranla daha fazla özen gösterilmesi gereken bir araç olduğunu söyledi. Bazı otomobil kullanıcılarının motosikletlerin trafikte bir araç olarak bulunduğunu unuttuğunu belirten Ahmet Yaşar, “Motosiklet sürücülerinin en büyük sıkıntılarından birisi diğer araç kullanıcılarının onları bir araç olarak kabul etmemesi. Oysa motosiklet karayollarını kullanan diğer tüm araçlar ile aynı haklara sahip. Hatta diğer araçlara oranla daha fazla özen göstermemiz ve dikkat etmemiz gereken bir araç. Motosiklet kullanmak otomobil kullanmaya oranla çok daha fazla efor gerektiren bir araç“ dedi. Bu konuda kamuoyunun dikkati çekmek için çeşitli çalışmalar yaptıklarını belirten Ahmet Yaşar, “Bir sigorta şirketi olarak aynı zamanda toplumsal bir sorumluluğumuz var. Trafik ortak bir alan ve bu alanda tüm tarafların birbirine saygılı ve ilgili kurallara uyma durumları var. Maddi hasarlarını karşılayabiliyoruz. Bozulanı, kırılanı yerine koyuyoruz. Ancak insan hayatı yerine koyabileceğimiz bir şey değil” dedi.

Motosiklet Kullanıcıları ve Sporları Federasyonu Başkanı Özgür Candar ise gerek federasyon olarak gerekse sayısız kulüp ve organizasyon seviyesinde sürekli eğitim çalışmaları yaptıklarını belirterek, “Trafik içinde hayatımız, malımız ile hareket ediyoruz. Ancak bunun farkına kaza yapmadan varamıyoruz. Karayollarında tüm sürücülerin kurallara tam anlamı ile uyması gerekiyor. Kurallar birer kısıtlama değil,  bilimsel araştırmalar, istatistikler ve araştırmalar sonucunda ulaşılmış kurallardır. Kişisel olarak bu kuralları önemli-önemsiz diye ayıramayız. Bu nedenle bizlerde motosiklet sürücülerinin bu kurallara uyması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. Otomobil sürücülerinin şikayetlerini, gözlemlerini alıyoruz ve bunları motosiklet sürücüleri ile paylaşıyoruz” dedi.

Trafik konusunda sadece resmi makamların değil aynı zamanda farklı alanda faaliyet gösteren şirketlerinde desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirten Özgür Candar, “Karayolları, trafik, otomobil, motosiklet dediğimizde bu alanda faaliyet gösteren, ürün satan, hizmet sunan binlerce şirket var. Tüm şirketleri bu alanda yaşanan sorun ve sıkıntıların azaltılması konusunda desteğe çağırıyorum. Quick Sigorta ile farklı alanlarda birlikte çalışma fırsatı bulduk. Bu tarzda desteklerin artmasını bekliyoruz” dedi.