“Bıdık ile Köpük Trafikte”, İDO seferlerinde çocuklarla buluşuyor

Türkiye’de MAPFRE Sigorta işbirliğinde sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundacion MAPFRE’nin çocuklara eğlenceli bir dille trafik kurallarına anlattığı tiyatro oyunu “Bıdık ile Köpük Trafikte”, üçüncü yılında bir kez daha İDO seferlerinde sahneleniyor.

Toplumsal gelişim, sağlık, kültür, yol güvenliği gibi konularda farkındalık yaratmak ve topluma fayda sağlamak amacıyla sosyal sorumluluk projeleri yürüten Fundacion MAPFRE’nin, çocuklara trafik kurallarını anlattığı oyunu “Bıdık ile Köpük Trafikte”, 13 – 17 Ağustos tarihleri arasında İDO’nun Yenikapı – Bandırma hattındaki karşılıklı seferlerde çocuklarla buluşacak. Oyunda, trafik kuralları çocukların anlayabileceği şekilde eğlenceli bir dille aktarılıyor.

Bu zamana kadar 14 binden fazla çocuğa ulaşan ve bu yıl Bursa Halkla İlişkiler Derneği tarafından Kurumsal Sosyal Sorumluluk Kategorisinde ödüle layık görülen “Bıdık ile Köpük Trafikte”, ilk kez 2016 yılında yine aynı hatta sahnelendi. “Bıdık ile Köpük Trafikte” aynı zamanda, bir deniz ulaşım aracında sahnelenen ilk oyun olma özelliğini taşıyor.

Tiyatro Alkış’ın Fundacion MAPFRE’ye özel hazırladığı oyunda, anneannelerine gitmek üzere yola çıkan Bıdık ve Köpük’ün yol boyunca trafikte yaşadıklarına değiniliyor. Oyunun sevimli karakterleri, Trafik Adam sayesinde kuralları öğrenirken, oyuna interaktif olarak da katılabilen çocuklar konu hakkında bilinçleniyor.

“Çocuklar kuralları öğrenirken büyükler de hatırlıyor”

Topluma karşı sorumlulukları olduğu bilinciyle gerçekleştirdikleri projeler içerisinde çocuklara yönelik çalışmaların ayrı bir yeri olduğunu söyleyen Fundacion MAPFRE Türkiye Sorumlusu Necla Aksoy, “Son 10 yılda Türkiye’de yaşanan 10 milyona yakın trafik kazasında, maalesef 50 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti. Biz de bu önemli soruna dikkat çekmek istedik ve insanların öğrenmeye en açık olduğu dönemin çocukluk çağı olmasından yola çıkarak bir çocuk oyunu sahnelemeye karar verdik. Trafikte hayat kurtaracak önemli kural ve noktalara değindiğimiz, aynı zamanda da arkadaşlık, sevgi, saygı gibi kavramların altını çizdiğimiz bu oyun, çocukların neşeli kahkahalar eşliğinde trafik kurallarını öğrendikleri çok keyifli anlara dönüşüyor” dedi.

İDO’yla gerçekleştirdikleri işbirliğine de değinen Aksoy, sözlerini şöyle sürdürdü, “Böylesine önemli bir sosyal sorumluluk projesinde İDO ile işbirliği gerçekleştirmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bu sayede yalnızca çocuklara trafik kurallarını anlatmakla kalmıyor, tatile giden veya tatilden dönen ailelere de yolculukları sırasında kuralları hatırlatma imkânı buluyoruz.”

“Binlerce çocuğa ulaşmak en önemli hedefimiz”

Projeyle ilgili geçtiğimiz yıllarda binlerce çocuğa ulaştıklarını belirten İDO Kurumsal İletişim ve Pazarlama Koordinatörü Hande Ergünlü de şunları söyledi: “İDO olarak misafirlerimize konforlu ve güvenli bir seyahat vaat etmenin yanı sıra keyifli ve kaliteli zaman geçirmelerini de önemsiyoruz. Bu doğrultuda, eğlendirirken bilinçlendiren sosyal sorumluluk projelerine zevkle destek veriyoruz. Kazaları Önleme ve Yol Güvenliği alanında deneyimli Fundacion MAPFRE’yle yaptığımız işbirliği sayesinde Bıdık ile Köpük Trafikte isimli çocuk oyununu misafirlerimizle buluşturarak binlerce çocuğa ulaşmış olacağız. Bıdık İle Köpük Trafikte tiyatro projesiyle küçük misafirlerimizin trafik kurallarını eğlenerek öğrenmelerini sağlarken ailelerin de trafik kazaları ve alınacak önlemlere dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. Fundacion MAPFRE’yle böyle bir projeyi hayata geçirerek çocuklarımızı tiyatro ile buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.