“Otomatik” BES’i “Zorunlu”ya götürecek çalışma

Haberturk.com’dan Rahim Ak’ın haberine göre, BES için sunulan son öneri Avustralya modeli.  Avustralya modeli emekli olana kadar sistemden çıkışı yasaklıyor. Yani eğer üzerinde çalışılan model kabul görürse, şimdiye kadar çalışanların otomatik olarak sisteme kaydedildiği Otomatik Katılım da denilen Otomatik BES çalışanların emekliliğine kadar sürecek. Bu süre zarfında çalışan sistemden çıkamayacak.

Sistemden çıkış için Avustralya’da olduğu gibi çalışanın ilk ev sahibi olması gerekecek. Birikimler ev sahibi olunduğunda bozulabilecek. Üstelik yüzde 25’lik devlet katkısı da ev için ödenecek. Konuyla ilgili olarak TOKİ ile de çalışmalar yapılması planlanıyor. TOKİ’nin çalışanlara özel ürettiği konutlardan satın alıp sistemden çıkılması halinde, yüzde 25 devlet katkısıyla birlikte BES birikiminin önce peşinata kullanılması, ardından çalışanların evinin bitirilerek geri kalan tutarın taksitler halinde ödenmesi planlanıyor.

Gönüllü BES’i olanı da kapsayacak

Şu anda otomatik olan BES’in bu şekilde mecburi kılınması halinde Gönüllü BES’te hesabı olan çalışanları da kapsaması gerekecek. Gönüllü BES tarafında fonlar çeşitli olduğu için çalışanların BES’inde de fonlar çeşitlenecek. İsteyen altın fonunu, isteyen döviz, isteyen hisse senedine yatırım yapan fonu seçecek. Çalışmayanların BES’i ise olduğu gibi devam edecek. Aynı şekilde işveren katkılı fonlar da emekli olana kadar sürecek ancak  bu fonlarda bulunan çalışanlara bir daha BES yapılmayacak, mevcut BES’leri devam edecek. İşten çıkan veya çıkarılanların ise hesaplarının çalışma süresince dondurulacağı, fonda biriken parasının ise işlemeye devam edeceği belirtiliyor.