Fidye yazılımları küçük kurumları hedef alıyor

50 kişiden az çalışanı olan küçük şirketler de herkes gibi siber tehditlerle başa çıkmak zorunda. Ancak daha büyük şirketlerin aksine, bu şirketler işlerini büyütmeye odaklandıkları için BT güvenliğine öncelik veremiyorlar. Bu şirketlere yardımcı olması için tasarlanan yeni nesil Kaspersky Small Office Security, manuel yönetim veya teknik uzmanlık gerektirmeden siber suçlara karşı anında koruma sağlıyor. Güncel sürüm, şirketleri zararlı yazılımlara, finansal dolandırıcılığa, kimlik avına ve diğer tehditlere karşı korumasının yanı sıra uygulamaların güncel kalmasına da yardımcı oluyor. Böylece iş ağına, kapatılmamış açıklardan yararlanılarak izinsiz giriş yapılması önleniyor.

Fidye yazılımları küçük kurumları hedef almaya devam ediyor. Çok küçük işletmelerin %37’si son 12 ay içinde iki veya üç kez fidye yazılımla karşılaşmış durumda. Fidye yazılımları veri kaybına ve/veya verilerin ele geçirilmesine neden oluyor. Şirketleri bu tehditten korumak amacıyla, Kaspersky Small Office Security’nin yeni sürümündeki System Watcher bileşeni artık bilgisayarların yanı sıra Windows dosya sunucuları için de kullanılıyor. Çözüm diğer güvenlik katmanlarına ek olarak, tehditleri tespit edip şirketlerin verilerini korumalarına yardımcı oluyor, sisteme yönelik zararlı faaliyetleri önlüyor, kritik verileri yedekliyor ve hasar oluştuysa düzeltmek için gerektiğinde sistemi geri alıyor.

Fidye yazılım tehdidine ek olarak, 2017-2018’de 2,7 milyon kullanıcı kripto madencilerden etkilendi. Bu yazılımlar kripto para madenciliği yapmak için bilgisayarların, mobil cihazların ve sunucuların gücünü kullanıyor. Bu tehdidin hedefi olan şirketler daha fazla elektrik faturası ödemek zorunda kalmalarının yanı sıra bilgisayar ve sistemlerini de çok düşük performansta kullanabiliyor. Kaspersky Small Office Security, şirketlerin bu tehditle başa çıkmasına yardımcı olmak için kripto madencilere karşı koruma sunuyor.

Çözüm, belirli aralıklarla uygulama güncellemelerini arayarak siber suçluların kapatılmamış uygulama açıklarından yararlanması riskini azaltmaya yardımcı oluyor. Ayrıca özel gezinti, kimlik avı önleme, spam önleme ve ilan önleme bileşenlerine sahip güvenli web gezintisi özelliği de bulunuyor.Bunlara ek olarak, Safe Money özelliği ödeme sitelerini korumalı bir tarayıcıda açarak finans işlemlerini güvene alıyor.

“Yeni teknolojiler şirketlere yeni büyüme fırsatları yaratıyor. Ancak, sahte websiteleri, zararlı resimler, korumasız ağlar, açık fakat güvenli olmayan Wi-Fi noktaları ve hatta kaybolan veya çalınan iş cihazları gibi riskler her zaman var. Tüm bu unsurlar; şirketler ve verileri için risk taşıyor. Özellikle hassas verilerin işin temelini oluşturduğu küçük şirketlerde bu risk daha öne çıkıyor. Büyümeye ve günlük işlerini halletmeye odaklanan şirketler bu saldırılara karşı önlem almaya her zaman öncelik veremiyor.” diyen Kaspersky Lab B2B Ürün Pazarlama Lideri Sergey Martsynkyan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İşte bu nedenle Kaspersky Small Office Security’i geliştirmeye devam ediyoruz. Verimli, kullanımı kolay ve kurup unutabileceğiniz bu siber güvenlik çözümü küçük işletmelerin çok büyük yatırım yapmasını veya teknik uzmanlığa sahip olmasını gerektirmiyor.”