“BES’te yeni hikayeler yazılmalı”

Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Özgür Obalı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES) yeni hikayeler yazılması gerektiğini söyledi. Obalı, Vakıf Emeklilik’in yenilenen Cep Şube’sinin tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“BES’te yakın dönemde yeni düzenlemeler görecek miyiz?” sorusu üzerine Obalı, “Eli kulağında diye düşünüyoruz. Yeni bir altyapı çalışması tamamlandı. Bu paydaşların konsensüsü ile ilerletilecek bir konu. Özellikle Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın tamamlayıcı emeklilik sistemi vurgusu çok önemli” diye konuştu.

“BES neden hala benimsenemedi, zorunlu BES’ten çıkışlar neden yüksek?” gibi sorularla sık karşılaştıklarını belirten Obalı, geçmiş dönemde birinci safha denilen SGK ve BağKur’u da incelediklerinde söz konusu sosyal güvenlik sistemleri konusunda insanların kafasında şüphe olduğunu ve sorgulandığını anlattı. Obalı, ancak bunların şu anda sorgulanmadığının net olarak görüldüğünü ve BES’in de bu açıdan gidecek yolunun olduğunu söyledi.

BES’in insanlara sağlayacağı faydanın farkındalığının oluşmasıyla sistemin hızla gelişeceğini vurgulayan Obalı, “Yeni düzenlemelerin de bunun önünü açacağı aşikar. Detaylarını biz de bekliyoruz.” diye konuştu.

BES’te bazı yeni hikayeler yazılması gerekliliğine dikkat çeken Obalı, 18 yaş altı kesimin de sisteme dahil edilmesini hevesle beklediklerinin altını çizerek, şöyle konuştu: “Türkiye’nin genç bir nüfusu var. Şimdiden gençleri ileriye hazırlamak ve yaşam standartlarını koruma açısından onların önemli bir potansiyeli var. 18 yaş altında 20 milyonun üzerinde bir kitle var. Burada birçok Avrupa ülkesinden daha yüksek bir nüfustan bahsediyoruz. 1960-1990 yılları arasında doğan nesilde, çocukları için bir şeyler yapma isteği var. Bu güdüyü bence doyurmamız lazım. Ebeveynlerin çocukları için bunu yapmak adına arzu ve istek taşıdıklarını görüyoruz.”