Gelir İdaresi Başkanlığı’ndan acenteleri yakından ilgilendiren karar

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı, TOBB SAİK tarafından sorulan bir görüşü yazılı açıklama ile yanıtladı. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da; mevcut mevzuat uyarınca Sigorta Acentelerinin kendi aralarında yaptıkları iş paylaşımından kaynaklı komisyon ödemelerine konu hizmetler için hizmeti sunan Sigorta Acentesi tarafından genel hükümler çerçevesinde “fatura düzenlenmesi gerekiyor”.
Acentelerin Sesi’nden konuya ilişkin yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından 21 Şubat 2020 tarihinde biz Sigorta Acentelerini yakından ilgilendiren bir duyuru yayınlanmıştır.

SAİK Yönetiminin talebi ile TOBB aracılığı ile Gelir İdaresi Başkanlığına sorulan görüş sorulmuştur. Görüş sorulan konu, Sigorta Acenteleri arasında ki iş paylaşımına dair komisyonların belgelendirilmesi ile ilgili olup, söz konusu görüşe dair bu yazılı yanıt verilmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığından verilen yanıtta, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da; mevcut mevzuat uyarınca Sigorta Acentelerinin kendi aralarında yaptıkları iş paylaşımından kaynaklı komisyon ödemelerine konu hizmetler için hizmeti sunan Sigorta Acentesi tarafından genel hükümler çerçevesinde “fatura düzenlenmesi gerekmektedir” denilmiştir. Meslektaşlarımızın bu konuda ki asılsız bilgilere inanmadan ve hukuki açıdan zora düşmemeleri açısından söz konusu yazı doğrultusunda hareket etmeleri gerekmektedir.”