Çin sigorta sektörünün varlıkları 3.4 trilyon dolara ulaştı

Çin Sigorta ve Bankacılık Düzenleme Komisyonu’na (CBIRC) göre, Çin’in sigorta sektörü yılın ilk dokuz ayında toplam varlıklarında istikrarlı bir büyüme kaydetti. 30 Eylül itibarıyla, sigorta sektörünün toplam varlıkları, yıl başından bu yana 1,9 trilyon RMB artışla 22,4 trilyon RMB’ye (yaklaşık 3,4 trilyon ABD Doları) ulaştı.

Rapora göre, Çinli sigortacılar 2020’nin ilk dokuz ayında prim gelirinin yıllık% 7,2 artarak 3,7 trilyon RMB’ye yükseldiğini gördü. Aynı dönemde hasar giderleri ise % 6,1 artarak 998,9 milyar RMB’ye ulaştı.

Çin’in sigorta sektörü COVID-19 salgını boyunca nispeten istikrarlı kaldı. Ancak, kapitalizasyon açısından piyasanın en büyük sigortacısı olan Ping An, başka bir COVID-19 enfeksiyonu dalgası olasılığı nedeniyle “ihtiyatlı” bir yaklaşım sürdüreceğini duyurdu.

Swiss Re tarafından yakın zamanda yapılan bir araştırmada da Çin’in sigorta endüstrisinin, pandeminin neden olduğu ekonomik krizden kurtulmada küresel liderler arasında olacağını gösterdi ifade edildi. Çin’in önümüzdeki iki yıl içinde, hayat dışı primlerin yılda yaklaşık% 10 artması ile birlikte, dünyanın en hızlı büyüyen sigorta pazarı olmaya devam etmesi bekleniyor.