Uğur Gülen: Blockchain sigorta sektörü için ciddi bir potansiyel taşıyor

Aksigorta Genel Müdürü Uğur Gülen, finans sektöründe kullanımı giderek yaygınlaşan Blockchain teknolojisinin sigorta sistemine kazandıracağı önemli faydalar olduğuna dikkat çekti.

Uğur Gülen, linkedin hesabından yayınladığı “Blockchain sigorta sektörü için ciddi bir potansiyel taşıyor” başlıklı yazısında şu ifadelere yer verdi:

Blockchain teknolojisi son birkaç yılda özellikle ona dayalı oluşturulan para birimleriyle dikkat çekiyor. Bitcoin, vb. gibi birimlerin değerlerindeki artış ve düşüşler dikkatle izleniyor. Bildiğiniz gibi, bu teknoloji verilerin dağıtık ağ üzerinde saklanmasını sağlıyor. Şifrelenmiş işlem takibini sağlayan dağıtık yapıdaki bu veri tabanı sistemi son derece güvenli kabul ediliyor ve ödemelerde kullanılıyor. Hükümetler ise bu sistemi kontrol altına alma çabası içinde.

Finans sektöründe kullanımı giderek yaygınlaşan bu teknolojinin sigorta sistemine kazandıracağı önemli faydalar var. Bu konuda ilginç bir yazı okudum. Sermaye piyasalarıyla ilgili danışmanlık hizmetleri veren ve araştırmalar yapan Kalkine Group’un CEO ‘su Kunal Sawhney tarafından yazılmış.[1]

Yazıya göre blockchain şimdiye dek görülmemiş ölçeklerde sigorta sektörüne girmeye başladı; sektörün devleri kadar startuplar da tüm dünyada operasyonel etkinliklerini artırmak için bu teknolojiyi kullanıyorlar. COVID-19 pandemisi sırasında sektörde dijital dönüşümün ivme kazanması blockchain kullanımını da etkiledi. Bu teknoloji hem sigortacılara hem de sigorta satın alanlara farklı segmentlerde birçok avantaj sağlıyor.

Tazminat taleplerinin yönetiminden sahtekârlıkların tespitine, reasüransa ve yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlayan mikro sigortacılık (peer to peer insurance) çözümlerine kadar uzanan geniş bir yelpazede etkin bir şekilde kullanılabiliyor. Maliyetleri düşürüyor, müşteri deneyimini kötüleştiren bürokratik işlemleri azaltıyor ve müşteri verilerinin güvenli bir şekilde saklanmasını mümkün kılıyor. Şirketler daha fazla değer yaratan, daha müşteri odaklı ürün ve hizmetler sunabiliyorlar.

Bu konuda Deloitte’un finansal hizmetler sektörü kapsamında 2021 yılında gerçekleştirdiği “Küresel Blockchain Araştırması” üst yöneticilerin yaklaşımıyla ilgili önemli veriler sağlıyor. Katılımcıların %73’ü blockchain teknolojisini ve ona dayalı dijital varlıkları benimsemeyen şirketlerin rekabet avantajlarını kaybedeceklerini, yaklaşık %80’in önümüzdeki 24 ay içinde dijital varlıkların kendi sektörleri için çok veya daha önemli hale geleceğine inanıyor.[2]

Blockchain teknolojisi finans sektörü ve bu sektörün bir parçası olan sigorta sektörü için büyük potansiyel taşıyor. Ama yeterince düzenlenmemiş bir alan olması şirketlerin karşısına yasalar ve mevzuat açısından zorluklar çıkartıyor. Bu bakımdan blockchainin daha yaygın kullanımı, sigorta ve teknoloji şirketleri arasında iş birliğinin gelişmesini ve uygun bir yasal altyapının şekillendirilmesine katkıda bulunmayı gerektiriyor.

Bu konuyu ayrıntılı bir şekilde düşünmekte ve tartışmakta yarar var.

[1] https://www.insurancethoughtleadership.com/how-blockchain-can-disrupt-insurance/

[2] https://www2.deloitte.com/us/en/pages/about-deloitte/articles/press-releases/deloitte-2021-global-blockchain-survey-global-financial-services-industry-undergoing-seismic-shift-banks-must-embrace-inevitable-digital-future.html