Ticari sigorta fiyatları ilk çeyrekte %11 arttı

Marsh’ın Küresel Sigorta Piyasası Endeksi’ne göre, küresel ticari sigorta fiyatları ilk çeyrekte yüzde 11 arttı. Bu artış 2021’in ilk çeyreğinde başlayan ılımlı oran artışlarındaki eğilimin sürdüğüne işaret ederken, Marsh, bunun art arda 18. çeyrek artış olmakla birlikte, artış oranının çoğu iş kolunda ve neredeyse tüm bölgelerde ılımlı olmaya devam ettiğini söyledi.

Endekse göre çoğu bölgede fiyat artışları finansal ve profesyonel alanlarda yavaşladı. Birleşik fiyat artışı %20 (2021’in 4. Çeyreğindeki %22’den düşüşle) ile Birleşik Krallık ve %12’lik fiyat artışıyla (%14’ten düşüş) ABD’de oldu. Pasifik bölgesinde artış oranı %10 (%13’ten düşüş), Asya’da %3 (%4’ten düşüş) ve Avrupa kıtasında %6 olarak kayıtlara geçti. (%9’dan düşüş).

Üst üste ikinci çeyrekte, Latin Amerika ve Karayipler bölgesi ılımlılık eğilimini geride bıraktı. Bu bölgede, önceki çeyreğe göre %4 olan oranlar ilk çeyrekte %6 arttı.

Marsh Specialty ve Marsh Global Placement Başkanı Lucy Clarke, “Ukrayna’daki savaş, en önemlisi insani bir trajedi olsa da, müşterilerimiz için halihazırda zorlu bir sigorta piyasasında baskı yarattı. Piyasa temelleri güçlü kalmaya devam ediyor ve oran artışlarının ılımlılık eğilimini sürdürmesini bekliyoruz.” dedi.