Zurich Insurance Rus işletmesini yerel çalışanlara satıyor

Zurich Insurance, Rusya pazarından çıkışını açıkladı ve ülkedeki işini yerel ekip üyelerine satmayı kabul ettiğini duyurdu. McDonalds ve Hollandalı bira üreticisi AB Inbev’den otomobil üreticisi Renault ve Fransız borç veren Societe General’e kadar çok sayıda şirket, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak piyasadan çekildi ve bazıları bu işletmeleri yerel ortaklara devretti.

Bununla birlikte, bazı işletmeler varlıkları rejimin dışında tutmak için Rus işlerini sürdürdüklerini öne sürerken, uygun çözümler bulmakta zorlanıyorlar.

Zurich Insurance, düzenleyici onayına tabi olan satışın, yeniden markalaşan Rus işini birim ekibinin 11 üyesine devredeceğini açıkladı.

Açıklamada, “Yeni sahipleri altında, işletme farklı bir marka altında bağımsız olarak faaliyet gösterecek, Zurich artık Rusya’da ticari faaliyetlerde bulunmayacak. İşlem, yeni şirketin birikmiş sigorta uzmanlığına sahip profesyonel bir ekibi elinde tutmasına ve Rusya pazarına hizmet etmeye devam etmesine izin verecek.” denildi.

Rusya’da öncelikle uluslararası müşteriler için mal ve kaza sigortası yapan İsviçreli sigorta şirketi, Rusya’nın hayat dışı sigorta pazarının yaklaşık yüzde 0,3’ünü elinde tuttuğunu belirtti.

Zurich’in büyük çoğunluğu uluslararası müşterilerle ilgili olan 2021’de ülkede yaklaşık 34 milyon dolarlık brüt yazılı primi vardı. Bunların sadece 3 milyon doları yerli Rus müşterilerinden geldi.