Aktüerler Derneği’nden İFRS 17 konferansı

Aktüerler Derneği, 1 Ocak 2021’de yürürlüğe girecek olan Uluslararası Finansal Raporlama Standardı  (IFRS 17) ile ilgili bir konferans düzenledi. 200’ü aşkın katılımcının ağırlandığı konferansta açılış konuşmasını yapan dernek başkanı Taylan Matkap, derneğin 2018 yılı çalışmaları ve 2019 yılı hedefleri ile ilgili bilgi verdi. Derneğin 2016 yılında Uluslararası Aktüerler Birliğine (IAA) tam üye olmasından sonraki gelişmeleri aktaran Matkap, hedeflerinin şu anda gözlemci üye olarak yer aldıkları Avrupa Aktüerler Birliği’ne (AAE) tam üyelik sürecinin öngörülen zamanda tamamlanması olduğunu iletti.

4-8 Haziran 2018 tarihleri arasında 103 farklı ülkeden, 2.741 temsilcinin katılımıyla Berlin’de düzenlenen 31. Uluslararası Aktüerler Kongresi (ICA 2018) hakkında detaylı bilgi veren Matkap, 2030 yılında düzenlenecek Uluslararası kongrenin Türkiye’de yapılması için çalışmaları olduğunu kaydetti.

13 Eylül’de Milli Reasürans’ta yapılan konferansın konuşmacıları arasında EY danışmanlık şirketinin IFRS 17 Global Lideri Kevin Griffith ve uluslararası finansal teknoloji şirketi FIS’ten Franck Penteng ile Romuald Salmon yer aldı.

Konferansa, EY Danışmanlık şirketi IFRS 17 Global Lideri Kevin Griffith, “IFRS 17 ile ilgili dünyadaki güncel gelişmeler ve standardın sigorta şirketleri üzerindeki etkileri” konulu konuşması ile katıldı. Sigortacılık sektörüne hizmet veren en büyük global yazılım şirketlerinden biri olan FIS firması adına Franck Penteng ve Romuald Salmon ise IFRS 17’ ye dair yazılım çözümlerine dair bir sunum gerçekleştirdiler.

Konferansa dernek üyelerinin yanısıra sigorta sektör temsilcileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Kamu Gözetimi Kurumu’ndan temsilciler, ODTÜ, Hacettepe, Marmara ve Bilgi Üniversite’sinden öğretim üyeleri katıldı.