Uluslararası Otomobil Eksperleri Federasyonu Genel Kurulu İstanbul’da

Uluslararası Otomobil Eksperleri Federasyonu (FIEA) Genel Kurulu İstanbul Conrad Otel’de gerçekleşiyor.  Gün boyu sürecek Genel Kurulun açılış konuşmalarını FIEA Başkanı Xavier Romero, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.Ahmet Genç ve TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem yaptı.

Eksperler vizyonlarını endüstri 4.0’a göre oluşturdu

TOBB SEİK Başkanı Ahmet Nedim Erdem FIEA’a üye olduklarını ifade ederek, “Gelecek vizyonumuzu endüstri 4.0’a göre oluşturduk. Ancak insanoğlunun dünyada temel iki unsuru vardır. Üretmek ve savaşmak. Artık savaşlar teknolojiyle yapılıyor. Üretim de dijital ortamda insansızlaşıyor tüm dünyada. Bilgi tecrübe ve güvene dayalı insan faktörünü işimizde kullanmalıyız. Hasar süreçlerinin her aşamasında insan bulunmalıdır.” dedi.

Kanunla eksperlik mesleğinin koruma altında olduğunu belirten Erdem, “Ancak ekspertizin tanımının net yapılması gerekmektedir ve yazılı kuralların oluşturulması gerekiyor. Uzaktan ekspertiz modelini hayata geçirerek eksper olmayanların bu işe soyunmasının önüne geçeceğiz. Bu konuda suç duyurularında bulunduk. Her türlü iradeyi göstereceğiz. Eksperliğin net tanımını yapmak istiyoruz ve bu konuda Temmuz ayında yönetmelik çalışmasını tamamlayacağız.” şeklinde konuştu.

“Eksperler sektörün büyümesinde mekanizma olmalı”

Hazine ve Maliye Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Dr.Ahmet Genç, sigortacılıkta birçok kurul ve komisyonun 2007 yılı sonrasında kurulduğunu hatırlatarak, “SEİK, SAİK, Sigorta Bilgi Gözetim Merkezi. Tahkim… Bunların hepsi yeni kurumlar. Bunların da kurumsallaşması gerekiyor. Dolayısıyla bunlar kuruluş aşamasında çok kafa yorduğumuz ve beklentimizin ötesinde başarılı olmuş kurullar. Üzerinden 10 yıldan fazla zaman geçti ve artık ikinci nesil reformlar yapmak gerekli. Gözetim ve denetim altyapısının yeniden kurulması gerekiyor. Artık büyümeye odaklanmalıyız. Yüzde 1.5 penetrasyon kabul edilemez. Sektörün sıçrama yapması için çalışılması lazım.” dedi.

“Eksperlikte yeni bir yönetmelik yapılmalı ve 2012 yılında değişen kategorilerin yürürlüğe konup aşama kaydedilmesi ve aşama yapılması düşüncesi var” diyen Genç sözlerini şöyle sürdürdü: “Eksperliği sektörün büyümesi için bir mekanizma olarak kullanabilmeliyiz. FIEA’yı İstanbul’da görmekten çok memnunum. İnternet sayfasında yol güvenliği ve otomobillerin mekanik güvenliğinin çok önemli olduğunu vurguluyor federasyon. Biz de yıllardır trafik sigortasını tartışıyoruz. Bunun en çok sebebi de kazaların çok olması. 90’lı yıllarda dört günlük bayram tatilinde 400 kişi hayatını kaybederdi. Bugün bu rakamlar 100’lerin altına gelmiş durumda. Burada bir oransal olarak azalma var ama biz bir kişinin bile ölmesini istemeyiz. Avrupa’da çok daha düşük, bizim de düşürmemiz önem arzediyor. Federasyonun da bize bu konularda katkı sağlayacağını düşünüyorum.”