“Doğal afetler sigorta sektörü için büyük tehdit oluşturuyor”

Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) gerçekleştirilen 4. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresine (USAK) konuşmacı olarak katıldı.

24 Haziran tarihinde ODTÜ Kongre ve Kültür Merkezi’nde Aktüerler Derneği ve ODTÜ Uygulamalı Matematik Enstitüsü işbirliği ile düzenlenen 4. Ulusal Sigorta ve Aktüerya Kongresi “CEO Paneli Hayat Dışı Sigortalar” paneline konuşmacı olarak katılan Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli sigortanın önemi, fonksiyonları ve sigorta sektöründeki tehdit ve fırsatlarla ilgili katılımcılara önemli bilgiler verdi.

Sigortanın tazminat dışında birçok önemli fonksiyonun da olduğuna değinen Güneş Sigorta Genel Müdürü Atilla Benli: “Sigorta; kişi ve kurumlara güvence sağlamasının yanı sıra birçok önemli işleve de sahip. Risk farkındalığını artırması, sel, terör gibi afetlerde zararları karşılayarak ülke ekonomisine katkı sağlaması, finansal okuryazarlığı geliştirmesi ve iş sürekliliğini sağlaması gibi birçok konuda önemli bir konuma sahip. Ne zaman, nerede karşımıza çıkacağı belli olmayan ve maddi yük getirecek durumlara karşı tüketiciler; beklenti ve ihtiyaçlarına uygun sigorta ürünleriyle kayıplarını en aza indirebilirler.” dedi.

Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan çevresel ve ekonomik gelişmelerin sigorta sektörüne yansımaları hakkında bilgi veren Benli sözlerini şöyle noktaladı: “Dünya Ekonomik Forumu’nda açıklanan 2019 Küresel Riskler Raporu’na göre 2019 yılındaki en önemli beş risk: Olağan dışı hava olayları, iklim değişikliği, doğal afetler, veri sahteciliği ve hırsızlığı, siber saldırılar… Özellikle deprem, sel-su baskını, dolu yağışı gibi birçok doğal afetler sigorta sektörü üzerinde son derece önemli bir tehdit unsuru oluşturuyor. Diğer bir tehdit unsuru ise; siber saldırılar. Teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte her geçen yıl siber suç sayısında önemli oranda artış yaşanıyor. Geçen yıl ülkemizde toplam 50 binin üzerinde bilişim suçu gerçekleştirildi. Tabi bu siber riskler sektör için bir tehdit oluştururken aynı zamanda fırsatları da beraberinde getiriyor. Dijitalleşmenin sigorta sektörüne olumlu yansımaları da mevcut. Bu gelişmelerden en önemlileri; Insurtech ve blockchain teknolojisi. İlerleyen süreçte bu teknolojilerin kullanımının yaygınlaşması ile birlikte sigorta sektörüne gelişimine katkı sağlayacak birçok yenilik getireceğini düşünüyorum.” dedi.