10 yılda sektör iki kat, Sompo sekiz kat büyüdü

Sompo Perakende Platformu ve Sompo Sigorta CEO’su Recai Dalaş, son 10 yılda sektör TL bazında 2.2 kat büyürken, Sompo Sigorta olarak 8.4 kat büyüdüklerini bunu her yıl kâr ederek yaptıklarını belirterek, “Türkiye’nin en istikrarlı büyüyen sigorta şirketiyiz ” dedi.

Sompo Perakende Platformu ve Sompo Sigorta CEO’su Recai Dalaş, Sompo Perakende Platformu CEO Yardımcısı Katsuyuki Tajiri ve Sompo Sigorta Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Özer Şimşek’in basın mensuplarıyla yaptığı buluşmada; dünyada ve Türkiye’de sigorta sektörü, Sompo Sigorta’nın 2019 yılı finansal performansı, dijital bakış açısı ve İstanbul’da kurulan Sompo Perakende Platformuyla ilgili detaylı bilgi paylaşıldı.

Recai Dalaş, Türk sigortacılık endüstrisinde gayrisafi yurtiçi hasıla bağlamındaki penetrasyonu gelişmiş ülkelerle kıyaslandığında çok geride olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Bu bakımdan dünyadaki trendlerden bir miktar ayrışarak özellikle küresel ısınmanın getirdiği riskler dolayısıyla konut ve iş yeri sigortalarında belirgin bir artış öngörüyoruz. Diğer yandan dünyadaki eğilimlere paralel olarak finansal sigortalar ve iyi yaşam dediğimiz ürünler çatısı altında, başta sağlık sigortaları olmak üzere, benzer alanlarda önemli gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Ayrıca mobil cihazlara entegre sağlıkla ilgili sigorta ürünlerinin hayatımızda çok daha fazla yer alacağını öngörüyoruz. Sektörün gelişmesi için de ülkemizde önemli adımlar atılıyor. Türkiye Milli Reasürans Havuzu’nun kurulmasının 2019 Yılı Cumhurbaşkanlığı Programı’na girmesi de bunun en önemli göstergelerinden… Sompo Sigorta Türkiye olarak da bu gelişmeleri çok önemsiyor ve destekliyoruz.”

Sigorta sektörünün ekonominin en büyük kaldıraçlarından olmasına rağmen bankalar kadar gündeme gelmediğinin altını çizen Dalaş, “Son dönemde BES, OKS, DASK vasıtası ile gündeme geldik ama artık sigorta sektörü hak ettiği değeri görmeli. Bu bakımdan sigorta sektörünün, kurulması için yıllardır uğraş verdiği Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SDDK) Teşkilat ve Görevleri Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi geçtiğimiz cuma günü Resmî Gazete’de yayımlandı. Bu değerin verileceğinin en önemli adımının bu olduğunu düşünüyorum. SDDK’ya atanacak kişilerin sektörün içinden olması ve sektörün sorunlarını bilen kişiler olması önemli. Bu gerekliliğin altını çizmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu.

“Sektörde birleşmeler artacaktır”

Şirket olarak uzun vadeli stratejilerle hareket ettiklerini belirten Recai Dalaş, “2001 yılındaki sigorta sektörü ve bugünü içine alan bir değerlendirme yapmak istiyorum. 2001 yılında hayat dışında 36 şirket vardı. Bugün bunlrdan sadece 3’ü sahiplik ve isim olarak değişime uğramadı. 14’ü artık marka olarak dahi yok. Kalanların ise ismi ve sahipliği değişmiş. Buradan bakıldığında çok canlı bir sektöre sahibiz. Başka açıdan bakıldığında ise çok kolay para kaybedilen bir sektöre de sahibiz. Önümüzdeki 10 yılda böyle bir trend göreceğimizi düşünüyorum. Daha da hızlı olabilir bir trend. Fakat buraya yeni bir yabancı yatırımcı gelmesini beklemiyorum. Mevcut şirketler arasında hızlı bir birleşme süreci yaşanabilir. Hatta yeni lokal yatırımcılar şirket satın almaları yapabilir ki örneklerini görmeye başladık. Fakat bu ne kadar sürdürülebilir. Faizler düşmeye başladığında tekrar sigortacılık işinden para kazanılması gerektiğinde, kâr edememe gündeme geldiğinde neler olur görmemiz lazım. Sermaye yeterliği uygun olmayan şirketler var sektörümüzde” dedi.

“Kârlılık önceliğimiz”diyen Recai Dalaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Kârlı olamazsanız rekabet edemezsiniz. Biz kârlı bir şirketiz. Son 10 yılda sektör TL bazında 2.2 kat büyürken, biz 8.4 kat büyüdük ve bunu her yıl kâr ederek yaptık. Bugün pazarın 5’incisiyiz. Bu trendimizi sürdürerek önümüzdeki birkaç yılda ilk 3’e gireceğiz. Biz uzun vadeli düşünen hatta mart ayı sonunda bir sonraki yılın planlarını yapan bir şirketiz.”

” Sompo Grubu içerisinde Türkiye olarak birinci sıradayız”

Sompo Sigorta Türkiye olarak ise; gerek bileşik rasyo dediğimiz teknik marj, gerekse operasyonel verimlilik açısından Sompo Grubu içerisinde Türkiye olarak birinci sırada yer aldıklarına işaret eden Recai Dalaş, “Sompo Türkiye olarak, geçtiğimiz 2 yılda yaklaşık olarak yüzde 35’in üzerinde öz sermaye kârlılığı elde ettik. Geçtiğimiz yıl 2.509 milyar TL prim ürettik, bu yıl ise ilk 9 ayda yüzde 29.8 artışla 2.347 milyar TL’lik (2018 ilk 9 ay prim üretimi toplam 1.808) prime ulaştık. Son 10 yılda en hızlı büyüyen ve sürekli kâr eden sigorta şirketi olma başarımızın altında yönetim istikrarı, sağlam bir kurum kültürü, güçlü insan kaynağı ve inovatif bakış açımız yatıyor” şeklinde konuştu.

“Sompo Uluslararası Perakende Platformu’nun yönetim yeri İstanbul”

Ortaya koydukları sürdürülebilir başarı ile küresel arenada Türkiye sigortacılığını dünyaya örnek bir hale getirdiklerini belirten Recai Dalaş, “Sompo Uluslararası Perakende Platformu İstanbul’da kuruldu ve Platform’a bağlı tüm ülkelerden sorumlu CEO olarak da beni görevlendirdi. Japonya dışında perakende hattında yer alan tüm ülkelerin Türkiye’den yönetilmesi, içinde bulunulan ekonomik koşullar açısından da önemli bir mesaj olarak algılanıyor. Bu yapılanma, aynı zamanda İstanbul’un jeostratejik pozisyonunun bir finans merkezi olarak yeniden değer kazanmaya başladığını da gösteriyor. Bu gelişmeyi ülkemiz ve sigorta sektörümüz açısından çok kıymetli görüyoruz. Bu başarılar, bizleri her alanda daha güçlü kılıyor ve uzun soluklu projeler hayata geçirmek konusunda da teşvik ediyor” dedi.

Kârlılık ve büyümeyi aynı anda sürdürebilen şirket sayısının dünyada çok az olduğuna dikkat çeken Dalaş, “Bu bakımdan, büyürken kârlılığını da artırmayı başararak, tüm dağıtım kanallarını etkin olarak kullanan şirketler arasında lider durumdayız. 2019 eylül sonu itibarı ile kaskoda da poliçe adedinde “sektör lideriyiz.” Poliçe adedimiz bir önceki yıla göre yüzde 26 büyüme kaydetti. Tüm sektörün adette yüzde 5 küçüldüğü düşünülürse yakaladığımız başarının önemi daha çok ortaya çıkıyor. Tüm bunların yanı sıra 2019 Ağustos sonunda Prim üretiminde ise yüzde 58’lik büyüme ile sektörde en fazla büyüyen şirket konumundayız. Sermayedarlarımız ise Türkiye’yi küresel yatırımlarda öne çıkan bir ülke olarak görüyor ve ülke ekonomisine güveniyor” şeklinde konuştu.

” Sompo, Türkiye’de liderlik hedefine emin adımlarla ilerliyor”

Sompo olarak global olarak faaliyetlerini 32 ülkede sürdürdüklerini ve Türkiye’nin bu 32 ülke arasında çok önemli bir yere sahip olduğuna vurgu yapan Katsuyuki Tajiri ise Türkiye’deki kadroya güvenlerinin tam olduğunu belirtti. Türkiye’nin en istikrarlı ve en kârlı sigorta şirketine sahip olmalarının gururunu yaşadıklarını ifade eden Tajiri, “Türkiye’de yatırım kararı alındığında birçok sigorta şirketini bizzat ben ziyaret ettim inceledim. Recai Bey’in başında olduğu şirket en istikrarlı çizgide olan şirketti. Burada harika ve çok başarılı bir yönetim ekibi var. Yatırım yaptığımız günden bugüne çok başarılı bir şekilde büyürken, Sompo, Türkiye’de liderlik hedefine emin adımlarla ilerliyor. Buradaki başarı globalde büyük ilgi ile izleniyor. Bu nedenle Türkiye’yi dünya genelindeki 16 Sompo şirketinin parakendecilik işlerinin merkezi haline getirdik ve başına da Recai Dalaş’ı geçirdik. Sompo Türkiye’nin iş yapış şeklini diğer ülkelerdeki yatırımlarımıza ihraç ediyoruz. Hedeflerimize uygun bir fırsat oluşması durumunda da satın almalara açığız” diye konuştu.