Katılım Emeklilik’ten özel sağlıkta %100 faizsiz alternatif

Katılım Emeklilik, faizsiz sağlık sigortası ürünlerine gösterilen ilgi karşısında yeni bir stratejik konumlandırma gerçekleştirdi. Katılım Emeklilik’in sağlık ürünleri Katılım Sağlık markası altında toplanırken, ikinci adım olarak da Türkiye’nin ilk ve tek yüzde 100 faizsiz özel sağlık sigortası hayata geçti.

Konuyla ilgili basın toplantısı gerçekleştiren Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, “Sağlık alanındaki ürünlerimize halkımızın gösterdiği ilgi karşısında yeni bir stratejik konumlandırmaya gittik. Faiz hassasiyeti olanların özel sağlık sigortası ihtiyaçlarını karşılamak üzere portföyümüze Katılım Sağlık markamızı ekledik. ‘Emeklilik’ ve ‘Hayat’ kategorilerinin yanına sağlığı da ekleyerek yeni bir yapı kurduk. Tüm sağlık ürünlerimizi bu çatı altında toplarken Katılım Sağlık markamız altında hazırladığımız özel grup sağlık sigortamızı da kısa bir dönem önce satışa sunduk. Böylece Türkiye’nin ilk ve tek katılım esaslı özel sağlık sigortasını hayata geçirmiş olduk” dedi.

Talep artacak

Katılım Sağlık’a özel ve güçlü bir ekip kurduklarını aktaran Sincek, “İçeride yapılanmamızı güçlendirirken sahada da anlaşmalı kurum sayımızı sürekli arttırarak kapsama alanımızı genişletiyoruz. Kısacası sağlıkta büyümemizi güçlü bir atılımla sürdürüyoruz. Çünkü bu yıl ekonomik toparlanmayla birlikte sektöre olan talebin artacağını öngörüyoruz. Özellikle faizsiz tarafta başta sağlık olmak üzere hayata dokunan ürünlerimizin artmasıyla büyüme katlanacak” şeklinde konuştu.

Katılım sigortacılığında eğitimden sağlığa geniş yelpaze

Ayhan Sincek sözlerine şöyle devam etti; “Katılım sigortacılığı 2019 yılında yüzde 54 büyüyerek 3,5 Milyar TL prim üretimi gerçekleştirdi. 2020 yılına da hızlı bir başlangıç yapan katılım sigortacılığı büyüme ivmesini sürdürüyor. Biz de Katılım Emeklilik olarak eğitimden sağlığa kadar geniş bir yelpazede katılım sigortacılığının öncü markası olmayı sürdürüyoruz.  Geçtiğimiz yıllarda sunduğumuz Yabancı Sağlık Sigortası, Seyahat Sağlık Sigortası ve Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünlerimiz teveccühle karşılandı. Özellikle Tamamlayıcı Sağlık Sigortası ürünümüz ile Türkiye’nin dört yanındaki 500’ün üzerinde anlaşmalı hastanede, SGK’lı vatandaşlarımızın katılım payı ödemeden hizmet alabilmesini sağlıyoruz. 2019 yılında sağlık branşı faaliyetlerimiz kapsamında 5 milyon 300 bin TL brüt prim üretimi gerçekleştirdik. Son iki yıldır umre ve hacca giden vatandaşlarımızı biz sigortalıyoruz. Katılım Sağlık markamızla da 2020’ye adımızı yazdırmayı ve sektörde önemli bir hareketlenme gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki yıllarda katılım sigortacılığının lideri olarak tüm sektörün de büyük oyuncularından biri olma yönünde hedeflerimizi revize ettik.”

Katılım Emeklilik’in 6 yılda ulaştığı kilometre taşlarına da değinen Ayhan Sincek, “Bildiğiniz gibi Katılım Emeklilik olarak faizsiz esaslı BES’in ve katılım sigortacılığının öncü markasıyız. Bundan 6 yıl önce Albaraka Türk ve Kuveyt Türk’ün yüzde 50 yüzde 50 ortaklığıyla kurulduk. Katılım, paylaşım ve güven prensipleriyle, sadece katılım sigortacılığı yapan ilk ve tek şirket olduk. İlkelerimize bağlı çalışmalarımız ile kısa sürede halkımızın teveccühü ile karşılandık. Her yıl ortalamada sektörün üzerinde büyüyerek faizsiz tarafta öncü bir şirket olduk. Büyüme ivmemizi sürdürüyoruz.

Faiz hassasiyeti olan vatandaşlarımızın sigorta ve BES gibi ürünlere gönül rahatlığıyla yönelmesini sağladık. Katılım sigortacılığının ayrı bir kulvar olmasında çok önemli bir rolümüz oldu. 5 yıllık hedeflerimizi dördüncü yılımızda tamamladık. Yılın başından itibaren de 2,4 milyar TL fon büyüklüğüne; 160 bin aktif sigorta sözleşmesine 671 bin BES ve OKS sözleşmesine ulaştık. Başta altın ve döviz olmak üzere 13 faizsiz fonumuzla halkımıza kazandırmaya devam ediyoruz.

BES sözleşme artışında lider

Fonlarımız 3 yıldır üst üste fon şampiyonu oluyor.  2019 yılında da Hayat Katılım Hisse Senedi Yatırım Fonumuz yüzde 59,72 getiri ile tüm BES fonları arasında sektör şampiyonu oldu. Fonlarımız ağırlıklı ortalama getiride yüzde 28,5 ile enflasyonun yüzde 14,84 üzerinde reel getiri sağladı. Her zaman söylediğimiz gibi katılımcılarımız için sürdürülebilir reel getiri sunmayı sürdürüyoruz.

BES sözleşmesi üretiminde lideriz. Net 68 bin 550 BES Sözleşmesi ile sektörde net sözleşme artışında lider şirket olduk.

Dijitalleşmenin avantajları 

Kurulduğumuz günden bu yana dijitalleşme ve teknolojiye önem verdik, yatırım yaptık. Bu sayede bizi tercih edenlere büyük avantaj sağladık. ‘Katılım Cep’ mobil şubemizle katılımcılarımız, tasarruflarını anlık görüntüleyebiliyor. Fon dağılım değişikliği, katkı payı değişikliği gibi pek çok işlemi telefonları üzerinden yapabiliyor. Web sitemizi ziyaret edenler, fon bültenlerimiz, BES ve OKS ile ilgili kitapçıklarımız, katılım sigortacılığı sayfalarımız gibi geniş yelpazede bilgi ve içeriğe ulaşabiliyor. Yapay zeka uygulamalarını süreçlerimize nasıl entegre edebileceğimiz konusunda ise çalışmalarımız sürüyor.”