Sabancı Üniversitesi ile sigortacı Ageas’dan ortak proje

 

Sabancı Üniversitesi ve Massachusetts Institute of Technology (MIT) iş birliğinde kurulan Türkiye’nin ilk ve tek Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı, Portekiz’in en büyük sigorta şirketlerinden Grupo Ageas Portugal ile bir araştırma projesine başladı.

İleri veri analitiği alanında ülkemizin yurtdışında bir firma ile yaptığı ilk araştırma olma özelliği taşıyan “Sigorta Acentelarının Segmentasyonu için İleri Veri Analitiği Çözümleri” projesi altı ay sürecek.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Selim Balcısoy’un önderliğinde yürütülen ve sigorta acentalarının segmentasyonunda ileri veri analitiği tekniklerinin kullanılmasını amaçlayan projede Sabancı Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Programı Lisansüstü öğrencisi Hasan Alp Boz ve Mert Gürkan’nin yanı sıra Grupo Ageas Portugal firmasından 6 kişilik bir analitik ekip görev alıyor.

MIT iş birliği ve Akbank’ın stratejik ortaklığında endüstrinin ve iş dünyasının ihtiyaçlarını adresleyecek büyük veri analitiği çalışmaları yürüten Sabancı Üniversitesi Büyük Veri Davranışsal Analiz ve Görselleştirme Laboratuvarı, Grupo Ageas Portugal firması ile başlattığı araştırma projesi sayesinde sigorta alanındaki tecrübelerini yurtdışı ile de paylaşmaya başladı.

Sabancı Üniversitesi’nde geliştirilen bilimsel çalışmaların uluslararası düzeyde alanında öncü firmalar ile sürdürülmesinin önemli ve gurur verici olduğunu belirten Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Selim Balcısoy, “Proje ile Portekiz’de Grupo Ageas Portugal’ın sigorta acentelerinin davranışsal segmentasyonu gerçekleştirilecek. Şu ana kadar firmanın verileri ile ilk algoritmik tasarım tamamladı. Proje sonunda tüm Portekiz’de bulunan sigorta acenteleri hakkında yapılan detaylı analizler firma ile paylaşılacak” dedi.