“Kurlardaki artışın sektörümüze doğrudan ve dolaylı etkileri olacak”

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, kurlardaki artışın sigorta sektörüne direk veya dolaylı etkileri olacağına dikkat çekerek, “Yedek parça maliyetlerindeki artış, araç fiyatlarındaki yükselme ve medikal enflasyon hasar maliyetlerini arttıracaktır” dedi.

HDI Sigorta Genel Müdürü Ceyhan Hancıoğlu, Linkedin hesabında kurlarda yaşanan artışın sektöre olan etkilerini değerlendirdiren bir paylaşımda bulundu. Hancıoğlu’nun paylaşımı şöyle: “Kurlardaki artışın sigorta sektörüne elbette direk veya dolaylı etkileri olacaktır. Yedek parça maliyetlerindeki artış, araç fiyatlarındaki yükselme ve medikal enflasyon hasar maliyetlerini arttıracaktır. Bunları ilerleyen dönemlerde hep birlikte izleyip yöneteceğiz. Ancak bu dönemde en kritik konu sigortalıların kur artışı ile birlikte TL cinsinden sigortalanan ancak gerçek değeri yabancı para cinsinden belirlenen mal, makine ve techizat vb kıymetlerde oluşabilecek eksik sigorta (*) riskidir. Bu nedenle poliçelerdeki teminat bedellerinin kur artışına istinaden yeniden gözden geçirilmesi ve bugün ki değeri ile teminat altına alınması için gerekli düzeltmelerin yapılması önemlidir. Elbette sigorta şirketleri hasar ödemelerinde kur değişimini göz önünde bulunduracaktır ancak her hangi bir problem yaşanmaması için tedbirin baştan alınmasında fayda var.”

(?)Eksik sigorta nedir?

Poliçede gösterilen sigorta bedelinin sigortalı menfaatinin hasara uğradığı tarihteki gerçek değerinin altında kalması durumuna ‘eksik sigorta’ denir. Eksik sigortanın tespit edilmesi halinde sigortacı, sigorta bedelinin sigorta değerine olan oranı kadar eksik sigorta öder.