Pandemi endişede iklim değişikliğini geride bıraktı

AXA’nın en son Gelecek Riskleri Raporu, pandemik ve bulaşıcı hastalıkların hızla artarak bu yıl risk yönetimi uzmanlarının ve genel halkın en önemli endişesi haline geldiğini ortaya koydu.

Daha önce 2019’da en çok risk taşıyan sekizinci sırada yer alan küresel COVID-19 salgını, o zamandan beri riski bir numaralı noktaya taşıyarak iklim değişikliğiyle ilgili riski geride bıraktı. AXA, iklim değişikliğinin Avrupa’da en büyük risk olmaya devam ettiğini ancak Asya ve Amerika’da üçüncü sıraya düştüğünü belirtti. Kuzey Amerika’da ise iklim değişikliğini büyük bir risk olarak gören uzmanların oranı 2019’da% 71’den 2020’de% 46’ya düştü.

Araştırma enstitüsü IPSOS ve jeopolitik analiz danışmanlığı Eurasia Group ile ortaklaşa yürütülen AXA’nın Gelecek Risk Raporu, her yıl ortaya çıkan 10 ana riski belirlemek için 20.000 kişi üzerinde araştırılıyor.

Araştıkrmaya göre, siber güvenlik riski de bu yıl önemini artırmaya devam etti ve teknolojinin daha yaygın şekilde benimsenmesi ve kilitlenme sırasında siber saldırıların artması nedeniyle üçüncü sırada yer aldı. Özellikle siber savaş riski algısı arttı ve geçen yıl% 37’ye kıyasla uzmanların% 47’si tarafından ana güvenlik tehdidi olarak görülüyor. Bir siber saldırının ardından temel hizmetlerin ve kritik altyapının kapanma riski de 7 puan artarak% 51’e yükseldi.

Dördüncü sırada, uzmanların en büyük yeni güvenlik tehdidi olarak gördükleri ülkeler arasındaki dijital savaş riskindeki önemli artıştan sonra jeopolitik riskler var. Son olarak AXA, sosyal huzursuzluk riskinin bu yıl için en çok ortaya çıkan riskler arasında beşinci sırada yer aldığını bildirdi.

AXA CEO’su Thomas Buberl, “Riskleri anlamak ve öngörmek, sigorta işinin merkezinde yer alır. AXA’nın Gelecekteki Riskleri Raporu, toplumumuzu etkileyen önemli risk trendleri konusunda bizi bilgilendirmek ve bunlara hazırlıklı olmak için önemli bir araç. Bu yedinci baskı, elbette Covid-19 salgınının istisnai bağlamına işaret ediyor. Yıllardır hafife aldığımızı düşündüğümüz için, sağlığı olumlu bir değişim olarak gördüğümüz önemli bir sorun olarak vurguluyor. Ancak bu, zamanımızın en önemli ve acil sorunu olmaya devam eden iklim değişikliğiyle mücadeleyi etkilememelidir. Geçen yıla paralel olarak, bu yılki baskı risklerin giderek artan bağlantılarını vurgulayarak ekonomilerimizin ve toplumlarımızın dayanıklılığını güçlendirmek için toplu ve uyumlu çözümler çağrısında bulunuyor.” dedi.