Finli sigortacı Sampo, Nordea Bank’taki hisselerini satıyor

Finlandiyalı sigortacı Sampo, Nordea Bank’taki hisselerinin önemli bir kısmına veda etti ve sermayesinin % 4’ünü kurumsal yatırımcılara sattı.

Satış haberi, Sampo’nun sermayesinin% 3’ünden fazlasına eşdeğer yatırımlar aldığını belirten aktivist yatırımcı Elliott Advisors’tan geldi. Reuters’de yer alan habere göre firma, Sampo’nun Nordea’daki yatırımını azaltmaya başlama kararını memnuniyetle karşıladığını da belirtti.

Elliott, Sampo’nun yaptığı hareketin, sigortacıyı saf sigorta şampiyonu olma ve 7 milyar Euro değerine erişme yoluna sokabileceğini belirtti, ayrıca firmaya “çok ihtiyaç duyulan odaklanma ve stratejik netlik” sunmanın yanı sıra yatırımcıların bu konudaki belirsizliğini giderebilir. Reuters haberine göre, Sampo’nun hisse fiyatı, Nordea’nın zayıf hisse fiyatı nedeniyle, sigorta varlıklarının önemli ölçüde düşüşüne yol açması nedeniyle zarar gördü.

Sampo’nun hissesi, 10 Kasım’da Nordea’nın 7,59 Euro’luk kapanış fiyatına karşılık hisse başına 7,25 Euro’dan satıldı. Sigortacı, Q4 2020 işleminden 222 milyon Euro’luk bir muhasebe kaybına uğrayacağını ekledi.

Bu satışa rağmen, Sampo şu anda bankada% 15.9 hisseye sahip olduğu için Nordea’nın en büyük sahibi. Sigortacı, Nordea hisselerini 09 Mayıs 2021’den önce satmamayı kabul ettiğini kaydetti.