Çalışanların zihinsel dayanıklılığını korumaya yönelik işbirliği

Global piyasaların lider insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer ile sigorta brokerliği ve risk yönetimi alanında küresel bir lider olan Marsh’ın sağlık ve yan haklarda bütünsel çözümler üreten markası Mercer Marsh Benefits (MMB), sektörde bir ilke imza atarak çalışanların ruh sağlıklarına yönelik özel bir iş birliği gerçekleştirdi. Dünyanın önde gelen bilinçli farkındalık ve mental koçluk uygulaması Meditopia ile gerçekleştirilen iş birliği kapsamında MMB, pandemi döneminde artan stres kaynaklı zorluklar yaşayan müşterilerinin çalışanlarına mental koçluk desteği desteği sunacak. 

Mercer ve Marsh’ın sağlık ve yan haklarda bütünsel çözümler üreten markası Mercer Marsh Benefits (MMB), bilinçli farkındalık ve mental koçluk hizmeti sunan Meditopia ile iş birliğine gitti. Bu iş birliği kapsamında pandemi döneminde evden çalışmaya geçen ve artan stres kaynaklı zorluklar yaşayan MMB müşterilerinin çalışanları; meditasyon ve zihinsel dayanıklılığını güçlendirmeye yönelik bu hizmetten özel avantajlarla yararlanacak.

Son bir yıldır pandemiden kaynaklı olarak değişen ekonomik ve sosyal yaşam koşulları dolayısıyla artan kaygılar, çalışanları psikolojik anlamda da zorluyor. Teknoloji yardımları, uzaktan eğitim ve gelişim paketleri gibi desteklerin yanı sıra çalışanların en fazla desteğe ihtiyaç duyduğu konuların başında, stres yönetimi, belirsizlikle yaşamayı öğrenme, direnç kazanma, değişen koşullara uyum, uyku sorunlarının yönetimi, motivasyon gibi zihinsel dayanıklılığı artırmaya yönelik destekler geliyor.

2020 yılında gerçekleştirilen ve çalışanların sağlıklarıyla sağlık alanındaki dijital inovasyonlara odaklanan Mercer Marsh Benefits ‘Health on Demand’ Araştırması’na göre; çalışanların yüzde 40’ı işverenlerinin dijital sağlık çözümleri sunması veya sponsor olması halinde işlerine bağlılık oranının artacağını söylüyor.

Çalışanlar tarafından dile getirilen taleplerden yola çıkarak hayata geçirilen bu iş birliğiyle MMB, müşteri portföyünde yer alan tüm firmaların çalışanlarına zihinsel dayanıklılığı geliştirme imkanı sunuyor.

Pandemide ruh sağlığının desteklenmesine yönelik aksiyonlar alınmadı

Pandemiyle beraber çalışanların psikolojik sorunlara yönelik destek beklentisine cevap verecek önemli bir iş birliğini hayata geçirdiklerine dikkat çeken Mercer Marsh Benefits İş Geliştirme Lideri Fuat Ünal, “Geçen yıl gerçekleştirdiğimiz Mercer Marsh Benefits Sağlık Trendleri: 2020 Sigorta Şirketleri Perspektifi Araştırması’, pandemi sırasında sağlık hizmetlerinde talep artışına rağmen, ruhsal sağlığın desteklenmesine yönelik aksiyonların alınmadığını ortaya koydu. Sigorta şirketlerinin sadece üçte biri online bu hizmeti küresel ölçekte sunarken, yüzde 32’sinde bu hizmet kapsam dışı kalıyor. Çalışanlara yönelik online psikolojik destek hizmetleri halen yaygın şekilde uygulanmıyor. İşgücü sağlığı, firmalar için kritik ve iş performansının artmasına ve beşeri sermaye riskinin etkili bir şekilde yönetilmesinde önemli rol oynuyor. Şirketler sağlık planlarını bir maliyet olarak değil, insan kaynağına yönelik bir yatırım olarak değerlendirilmeli. Buradan hareketle Meditopia ile sektöre örnek bir iş birliği gerçekleştirdik. Bu kapsamda sunduğumuz desteğin müşterilerimiz nezdinde önemli bir katkı yaratacağına inanıyoruz” dedi.

Çalışanlarının mutluluğuna ve mental sağlığına önem veren şirketler kazanıyor

Güzel bir iş birliği gerçekleştirdiklerini belirten Meditopia İş Geliştirme Lideri Christine Taylor, “Ekiplerinin mutluluğuna ve mental sağlığına önem veren organizasyonlarda üretkenlik, motivasyon ve odaklanmanın arttığını, tükenmişlik ve yetersizlik gibi duyguların ise azaldığını gözlemliyoruz. Meditopia olarak, sunduğumuz servislerimizle ekiplerin daha mutlu, verimli ve huzurlu bir çalışma ortamına sahip olmasına öncülük ediyoruz” dedi.