Howden’den “dijital salgın” ilanı

Sigorta brokeri Howden, bugünün siber sigorta pazarını inceleyen bir rapor yayınladı. Raporda, yaygın fidye yazılımı saldırılarının daha yüksek oranlar ve değişen düzenlemeler tarafından yönlendirildiğinin altı çizildi.

“Dijital pandemi” ilan eden Howden, 2020’nin sonunda bir önceki yıla göre % 170 daha fazla saldırının gerçekleştiği ve fidye yazılımlarının artık her büyüklükteki işletmenin karşı karşıya olduğu baskın siber tehdit olduğunu söylüyor.

Howden ayrıca 1Ç21’de fidye ödemeye karar veren ABD şirketlerinin 2019’da alacaklarından %400 daha fazla ödediğini de belirtiyor.

Bu arada, küresel olarak fidye yazılımı iyileştirmesinin ortalama maliyeti 2020’de 700.000 dolardan 2021’de 1.85 milyon dolara yükseldi; Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere bir dizi büyük pazarda ortalama iyileştirme maliyetleri şu anda 2 milyon doları aşıyor.

Sonuç olarak, Howden’ın raporu, küresel siber sigorta fiyatlandırmasının, veri takibi başladığından bu yana %50’lik bir artışın ardından Haziran 2021’de yıllık ortalama %32 arttığını gösteriyor.

Howden, pazarın 2016’dan bu yana Brüt Yazılı Premium’un iki katına çıkmasına tanık olmasıyla birlikte, siberin beş yıllık bir süre boyunca büyümesini önemli olarak sınıflandırıyor. Önümüzdeki birkaç yıl içinde küresel siber pazar için benzer bir genişleme oranı tahmin ediliyor ve bu rakamın 2025 yılına kadar 20 milyar dolara yaklaşması öngörülüyor.