MAPFRE: 2023’te sigortacılar için fırsatlar çıkacak

MAPFRE ‘2023 Ekonomi ve Endüstri Görünümü’ raporu, küresel ekonomik yavaşlamaya rağmen sigorta endüstrisindeki bazı sektörler için büyüme öngörüyor.

MAPFRE araştırma kolu olan MAPFRE Ekonomi, küresel bir ekonomik gerilemenin ortasında 2023’te daha düşük küresel hayat ve hayat dışı sigorta sektörü prim büyümesine ilişkin işaretlere rağmen, sigortacılar için fırsatların 2023’te ortaya çıkacağını bildiriyor.

Raporda, küresel ekonomik büyümenin geçen yıl Ekim ayındaki son tahminin onda yedisi altında yüzde 2’ye yavaşlayacağı öngörülürken, bu yılki küresel büyümenin büyük çoğunluğunun Asya’dan geleceği de belirtiliyor.

Görünüm raporu ayrıca küresel ekonomik ortamın sigorta sektörünün performansını nasıl etkileyeceğine dair bir analiz de içeriyor. Veriler, bir bütün olarak sektörün – ve özellikle hayat sigortacılarının – 2023’te daha sıkı para politikası ve yatırım fırsatlarından yararlanabileceğini gösteriyor.

MAPFRE uzmanları ayrıca, pazarın 2023’te iş geliştirme açısından daha fazla zorlukla karşılaşacağına inanıyor. Bunun daha çok gelişmekte olan ülkelerde görüleceğini tahmin ediyor.

Bununla birlikte, daha yüksek faiz oranlarıyla birleşen daha sıkı para politikası, ekonomik gerilemenin neden olduğu olumsuz etkileri kısmen dengeleyerek, tasarrufa dayalı hayat sigortası işini geliştirmeye devam edecek.

Sigorta portföy yatırımları da 2023’te büyüyecek gibi görünüyor

Rapor ayrıca, yıl ilerledikçe yatırım portföylerinin gelecekteki karlılığını da tahmin ediyor. Bu, sigorta sektörü tarafından teknik kârlılığını desteklemek için kullanılıyor.

Yeni açıklanan rapor hakkında konuşan MAPFRE Ekonomi Analiz, Sektörel Araştırma ve Düzenleme Direktörü Ricardo González, tahvil faizlerindeki artışın ve hisse senedi performansının sigorta şirketlerinin bilançoları üzerindeki olumsuz etkisinin ABD tarafından emildiğini söyledi. Hayat sigortası tasarruf işi ve faiz oranı garantili geleneksel yıllık emeklilik ortamının gelişmeye devam ettiğini de sözlerine ekledi.