Aveon Global Türkiye’nin Prag Büyük Elçiliğini ziyaret etti

2024 yılı büyüme planlarına yurtdışı yatırımlarını da koyan Aveon Global Sigorta bu kapsamda öncelikli ziyaretini Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’a gerçekleştirdi. Prag Büyükelçisi, Başmüzakereci ve AB İlişkileri Eski Bakanı Egemen Bağış’ın davetlisi olarak Prag’a yapılan ziyarette Genel Müdür Kemal Gül, CMO Emrah Yaşar ve IT & Dijital Dönüşüm Genel Müdür Yardımcısı Melek Yılmaz yer aldı.

Prag büyükelçiliğinde gerçekleşen resmi görüşmelerde Ticaret Müşaviri Berat Demirci Cörüt de bulundu. Ziyaret sebebiyle konuşan Egemen Bağış, Çekya ile Türkiye arasındaki ihracat hacminin ve uluslararası ilişkilerin son yıllarda artan bir hacimle %100’ün üzerinde büyüme sağladığını kaydetti. Bağış, Türk yatırımcılar için öncelikle fintech ve insurtech alanında ciddi fırsatlar olduğuna değinerek bunun somut haliyle realize olması için her türlü desteği vermeye devam edeceklerini bildirdi. Bu vesileyle insurtech yatırımları konusunda Çekya’da fırsatları kollayan Aveon Global Sigorta heyetine teşekkür edilerek görüşmelere devam edildi.

Kemal Gül, bağlı oldukları sermaye grubunun global yatırımlarına söz ederek bunlara bir yenisini ekleme konusunda 2024 yılında önemli çalışmalar yaptıklarını söyledi. Gül, AB ülkesi olması ve vergiler bakımından avantajlarının yanında insurtech alanında ciddi fırsatlar taşıması sebebiyle Çekya konusunda ciddi istekli olduklarının altını çizdi. Bir başlangıç sayılan bu görüşmelerin bundan sonrasında da Büyükelçiliğinin desteğiyle hızlanacağına vurgu yapan Gül, Egemen Bağış’a sigorta sektörünün global pazarda yer edinmesi yolunda güçlü ve sürdürülebilir desteği sebebiyle plaket takdim ederek sözlerine son verdi.

Heyet daha sonrasında Ticaret Ateşesi Berat Demir Çörüt tarafından sunulan fizibilite ve ülkedeki sigorta sektörüne dair genel verileri dinledi. Yapılan açıklamaya göre, sürdürülebilir kalkınma alanında da önemli avantajlar içeren Çekya, eski Doğu Bloku ülkeleri arasında sigorta ve insurtech açısından en yüksek fırsatları taşıyan ve tüketici alım gücü açısından da ilk sıradaki ülke konumunda bulunuyor.