Mumenthaler: İklim değişikliği bir risk değil, bir gerçek

Reasürans devi Swiss Re’nin CEO’su (CEO) Christian Mumenthaler, Artemis Live serisi için yakın zamanda yapılan bir video röportajında, re/sigorta endüstrisinin kesinlikle bir rolü olsa da iklim değişikliği için bir çözüm olmadığını vurguladı.

2021 IPCC İklim Riski raporunda, iklim değişikliğinin hava olaylarından daha büyük etkiler ve maliyetler getirme potansiyeli hakkında kesin bir uyarı sundu.

Risk alan kişiler olarak rolleri göz önüne alındığında, sigortacılar ve reasürörler iklim tartışmasında benzersiz bir konuma sahip ve muhtemelen sel ve orman yangınları gibi belirli hava felaketlerinin artan sıklığı ve şiddeti konusunda çoğu kesimden daha fazla farkındalar.

Reasürans/sigortacılar için ikincil tehlike kayıpları arttıkça ve iklim değişikliği bu ve bazıları bilinmeyen diğer eğilimleri hızlandırmak ve yoğunlaştırmakla tehdit ettiğinden, Artemis, Mumenthaler ile endüstri üzerindeki etki ve re/sigortacıların iklim tartışmasındaki rolü hakkında konuştu.
Mumenthaler,”İklim değişikliği açıkçası bizim gönlümüze yakın ve bence bunun nedeni bir yandan bize kayıp yönünden dokunması, ama aynı zamanda onu gördüğümüz için erkenciyiz ve olayların ön saflarındayız.” dedi.

Sonuç olarak Mumenthaler, reasürans endüstrisinin bunun diğerlerinden çok daha önce geldiğini gördüğünü ve bu nedenle dünyayı gördükleri hakkında uyarmak için çok fazla sorumluluğu olduğunu düşünüyor. Ancak bu, tüm cevapların da reasürans endüstrisinde olduğu anlamına gelmiyor. Mumenthaler sözlerini şöyle sürdürdü: “Sigorta ve reasürans endüstrisinin iklim değişikliğini çözemeyeceğini not etmenin önemli olduğunu düşünüyorum. İklim değişikliği bir risk değildir; iklim değişikliği bir trend, bu bir gerçek. Gerçekleri garanti edemezsiniz. Bu nedenle, yıllar boyunca trend çizgisi sigorta veya reasürans tarafından değil, toplumlar tarafından karşılanacak.”