10 büyük doğal felaketin faturası 170 milyar dolar

Yeni bir araştırmaya göre, bu yılın en yıkıcı hava olaylarından on tanesi toplam 170 milyar dolarlık hasara mal oldu. Bloomberg’de yer alan habere göre, ağustos ayında doğu ABD’nin çoğunu şiddetli yağmurla döven tropikal bir fırtına olan Ida Kasırgası, en az 95 kişiyi öldürdü ve ekonomiye 65 milyar dolara mal oldu. İngiltere merkezli yardım kuruluşu Christian Aid tarafından yayınlanan araştırmaya göre, bir ay önce Avrupa’daki seller 240 kişinin ölümüne ve 43 milyar dolarlık ekonomik kayba neden oldu. Çin’in Henan eyaletinde Temmuz ayında meydana gelen sellerde 300’den fazla kişi öldü ve maliyeti 17 milyar doları aştı.

Christian Aid’in iklim politikası lideri ve raporun yazarı Kat Kramer, “İklim değişikliğinin maliyeti bu yıl çok ağır oldu. Dünyanın güvenli ve müreffeh bir dünya sağlama yolunda olmadığı açık.” dedi.

Sigorta şirketi Aon Plc’ye atıfta bulunan raporda, bu yılın küresel doğal afetlerin 100 milyar dolardan fazlaya mal olduğu altıncı yıl olması bekleniyor. Bu altı yılın tamamı 2011’den bu yana gerçekleşti.

Raporun yazarları, hasarları sigortalı kayıplara göre tahmin etti. Bu da felaketlerin gerçek maliyetlerinin muhtemelen daha da yüksek olacağı anlamına geliyor. Hesaplamalar, daha yüksek mülk değerleri ve sigorta nedeniyle daha zengin ülkelerde genellikle daha maliyetli olurken, bu yılın en ölümcül hava olaylarından bazıları, küresel ısınmaya çok az katkıda bulunan daha yoksul ülkeleri vurdu.

Güney Sudan, yaklaşık bir milyon insanı evini terk etmeye zorlayan sel felaketiyle sarsılırken, Doğu Afrika kuraklık nedeniyle sarsıldı. Christian Aid, “Bu durum da iklim krizinin adaletsizliğini vurguluyor” derken, bu tür olayların emisyonları azaltmak için somut eyleme geçilme eksikliğinin devam edeceği konusunda da uyardı.

Kenya merkezli düşünce kuruluşu Power Shift Africa’nın direktörü Mohamed Adow ise kıtanın en ölümcül ve en pahalı iklim etkilerinin bazılarının “en ağır yükünü” taşıdığını söyledi. Adow, Doğu Afrika’da 2022 ortasına kadar sürmesi beklenen şiddetli kuraklıkların “toplulukları uçurumun eşiğine ittiği” konusunda uyardı.