Anadolu Sigorta’dan ticari işletme ve KOBİ’lerin siber risklerine karşı yeni ürün

Anadolu Sigorta, “Bireysel Siber Güvenlik Sigortası”nın ardından, Türkiye’nin standart paket kapsamlı ilk “Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası”nı ticari işletmeler ve KOBİ’lerin hizmetine sundu. Ürün, veri korumadan, siber fidye zararına, veri ihlalinden, iş kaybına kadar birçok güvenceyi içeriyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Türkiye’de bireylere yönelik ilk siber güvenlik paket sigorta ürününü biz çıkarmıştık. Şimdi yine bir ilk olan standart kapsamlı Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’nı ticari işletmeler ve KOBİ’lerle buluşturuyoruz” dedi.

Günümüzde siber tehditler, işletmeleri, dolandırıcılık veya hırsızlık konularının çok ötesinde endişeye sürüklüyor. Siber saldırganlar çok daha organize çalışıyor ve işletmelerin hizmetlerini durdurmaya, verilerini imha etmeye, aynı zamanda fidye karşılığı sistemlerine el koymaya odaklanıyor. Bu nedenle, bu tür risklerden doğan zorluklar günden güne çok daha karmaşık bir hale geliyor. Anadolu Sigorta’nın ticari işletme ve KOBİ’lere özel yeni ürünü Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası, bu risklere karşı çözüm sunuyor.

Dijitalleşme ve teknolojik gelişmelerle birlikte artan risklere dikkat çeken Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Sönmez, “Dünyada teknoloji baş döndürücü bir hızla gelişip dönüşürken siber dünyadaki tehlikeler de aynı hızla artıyor ve gerek bireyler gerekse de kurumlar için risk unsuru oluşturuyor. Siber sigorta, dünya genelinde daha çok ticari ürünlerin bulunduğu ve oldukça hızlı büyüme gösteren bir alan. Anadolu Sigorta olarak biz bu alanda geçtiğimiz yıl Türkiye’de bireylere yönelik ilk paket ürünü sunmuştuk. Şimdi yine bir ilk olan standart kapsamlı Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’nı ticari işletmeler ve KOBİ’lerle buluşturuyoruz” dedi.

Anadolu Sigorta Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’nın ticari işletmelere ve KOBİ’lere yönelik standart limitler ve geniş teminatların yer aldığı yeni bir paket ürün olmasına karşın oldukça uygun fiyatlarla sunulduğunun altını çizen Sönmez sözlerini şöyle sürdürdü: “Yaptığımız araştırmada sektörümüzde ticari işletme ve KOBİ’lere yönelik standart limitler ve teminatlar içeren paket bir ürün bulunmadığını gördük. Genellikle daha büyük ölçekli işletmelere yönelik “terzi usulü” ürünler bulunmasına rağmen küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayacak, anlaşılması kolay, standart limitli ve kapsamlı ve aynı zamanda makul primli bir ürünün eksikliği hissediliyordu. Biz de ticari işletmeler ve KOBİ’ler için hazırladığımız Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası’yla, siber güvenlik riski nedeniyle oluşacak veri koruma hasarlarından, iş durmasından kaynaklanan zararlara, kamu otoritesine karşı yapılan savunma ve para cezalarından, siber fidye hasarlarına, bilgi güvenliği ve gizlilik sorumluluğundan ve veri ihlali masraflarına kadar bir çok riski standart limitler ve makul primlerle teminat altına alan yepyeni bir ürün geliştirdik.”

Anadolu Sigorta Ticari Siber Güvenlik Paket Sigortası, şirketlerin uğradığı finansal zararlardan kâr kaybına, veri kaybı sebebiyle oluşan masraflardan siber risk uzmanlarının sunduğu hizmetlere kadar tüm gider ve zararları teminat altına alan tam ve kapsamlı bir paket siber risk poliçesi olma özelliğini taşıyor.

Anadolu Sigorta Genel Müdür Yardımcısı Levent Dönmez