“Bir Usta Bin Usta”da Artvin tulum yapımı kursu tamamlandı

Anadolu Sigorta tarafından hayata geçirilen “Bir Usta Bin Usta” Projesi kapsamında Arhavi, Artvin’de açılan Tulum Yapımı kursunu başarıyla tamamlayan 19 kursiyer mezun oldu.

 Anadolu Sigorta’nın kaybolan ya da kaybolmaya yüz tutan mesleklere olan ilgiyi arttırmak ve bu meslekleri yeniden canlandırmak amacıyla, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teknik danışmanlığında gerçekleştirdiği “Bir Usta Bin Usta” Sosyal Sorumluluk Projesi Artvin Tulum Yapımı Kursu, 26 Temmuz 2018 tarihinde Arhavi Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirilen törenle tamamlandı.

 Eğitmenliğini Fatih Arslan’ın yaptığı Tulum Yapımı kursunu başarıyla tamamlayan 19 kursiyer, 19 Martta başlayan kursta dört ay boyunca 392 saat eğitim görerek birer usta adayı haline geldiler. Kursiyerler katılım belgelerini Arhavi Kaymakamı Hasan Ongu ve Arhavi Belediye Başkanı Coşkun Hekimoğlu’nun katıldığı Arhavi Halk Eğitim Merkezi’nde düzenlenen kapanış töreninde aldılar.

Anadolu Sigorta’nın 2010 yılında hayata geçirdiği, “Bir Usta Bin Usta” sosyal sorumluluk projesi kapsamında her yıl 5 ilde, 3 ila 6 ay arasında değişen eğitim programlarıyla 5 mesleki kurs düzenleniyor. Kurslar aracılığıyla bir yandan yerel mesleklerin kaybolması engellenirken diğer yandan kurslara katılan genç usta adaylarına yeni iş olanakları yaratılmış olunuyor.

“Bir Usta Bin Usta” Projesiyle ilgili ayrıntılı bilgiye www.birustabinusta.com.tr adresinden ulaşabiliyor.

 Artvin – Tulum Yapımı

Tulum, deri önü yırtılmadan olduğu gibi çıkartılmış kuzu, koyun ve oğlak derisinden yapılır. Kesim sırasında deri çok dikkatli bir şekilde tulum olarak çıkarılır. Suyla karışık ateş külünde iki üç gün bekledikten sonra tüylerin dökülmesi sağlanır ve tabakalama işlemi yapılarak, baş ve arka kısmı tersten sıkıca bağlanır. Ön ayakları birbirine bağlanarak şişirilip asılır ve sürekli badem yağı veya gliserin sürülür. Dışının güzel görünmesi için üzerine değişik renk ve desenlerle kılıf geçirilir. Gövde kısmının boğumları kesilir. Temizledikten sonra kurutulur. Delikler sıkıca bağlanır. Üst deliğe ise bir oluk atılır. Bu kısma ‘nav’ denir. Genellikle şimşir ağacından yapılır. Navın oluk kısmına iki sıra halinde perdeli kamışlar yerleştirilir. Bu kamış veya borular tek de olabilir. İki borulu olanlarda delik sayısı birinde 2, diğerinde 5’tir. Tek borularda ise delik sayısı üstte 6, altta 1 adettir. Navın tuluma bağlanan kısmının ucuna ince kamıştan düdük şeklinde dillik konulur. Sesin çıktığı kısım daha geniştir. Böylece meydana gelen alete tulum adı verilir.