Tur Assist’i Türk şirketi RS Otomotiv satın aldı

İspanyol sigorta devi Mapfre Asistencia, Türkiye’de yol yardım, ikame araç ve asistanslık hizmeti veren şirketi Tur Assist’i RS Otomotiv Grubu’na sattı.

1996 yılında beri Türkiye’de faaliyet gösteren Tur Assist’in yeni sahibi RS Otomotiv Grubu oldu. Hürriyet’in haberine bilgilere göre, satın alma bedeli yeni yatırımlarla birlikte 20 milyon TL olurken, şirket Tur Assist ismiyle yoluna devam edecek. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Tur Assist’in 176 çalışanı ve 800’ün üzerinde anlaşmalı aracı bulunuyor.

Tur Assist’in yeni sahibi RS Otomotiv Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ünal Ünaldı, Hürriyet’e satın almayı doğrularken, detay vermeyerek satın almanın kamuoyuyla kısa süre içerisinde paylaşılacağını söyledi.

Çekilme kararı almıştı

Sigorta devi Mapfre Asistencia geçtiğimiz günlerde global stratejileri kapsamında aralarında Türkiye’nin de olduğu birkaç ülkedeki faaliyetlerini sonlandırma kararı almıştı. Kararla ilgili Türkiye’deki iş ortaklarına gönderilen mesajda, “Tur Assist son birkaç yıldır kârlılık ve hacim açısından önemli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Tur Assist’in ana hissedarı Mapfre Asistencia, bir süredir stratejik düzenlemelere odaklanmıştı. Bu çalışmanın bir sonucu olarak Tur Assist’in faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı.

Bu süreç, çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve yasal mercilere tüm yükümlülüklerimize riayet edilerek kademeli ve makul bir süre içinde sizlerle birlikte gerçekleştirilecek görüşmeler ile nihai hale getirilecektir. Süreç boyunca sizi şeffaf ve açık bir şekilde bilgilendireceğiz” denilmişti.

11 milyon müşteri

Ağırlıklı olarak sigorta, otomotiv ve finans olmak üzere farklı sektörlerde 11 milyonun üzerinden müşterisi bulunan Tur Assist’te 2019 yılında önemli bir genel müdür değişikliği yaşanmış ve Cemal Fenercioğlu’nun emekliye ayrılmasının ardından görevi Nevra Yener devralmıştı. Ancak, şirket bu tarihten sonra, yaptığı son açıklamada da belirtildiği üzere, hacim ve kârlılık açısından düşüş yaşamaya başlamıştı. Şirketin şu anki genel müdürü Nihal Asker ise Mayıs 2021’de göreve başlamıştı. (HÜRRİYET)