SEDDK’nın yeni Başkanı Mehmet Akif Eroğlu oldu

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda  (SEDDK) üst yönetim değişti.  Cumhurbaşkanlığı’nın bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararı ile SEDDK Başkanı Türker Gürsoy, İkinci Başkanı Ali Ersoy ve  Kurul Üyesi Ender Şenol görevden alındı.

SEDDK Başkanlığına Mehmet Akif Eroğlu, İkinci Başkanlığa Davut Menteş, Kurul Üyeliklerine ise Yusuf Dinç ve Mahmut Güngör atandılar.

SEDDK Başkanlığına atanan Mehmet Akif Eroğlu sektörün önemli isimlerinden ve son olarak Türkiye Motorlu Taşıt Büro Ülke Direktörlüğü görevini yürütüyordu.

Nesnel Medya olarak SEDDK’nın yeni yönetimine başarılar diliyoruz…

Resmi Gazete’ye ulaşmak için:  https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2022/07/20220707-10.pdf

Mehmet Akif Eroğlu kimdir?

1970 Yılında Malatya’da doğdu. 1991 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılında Hazine Müsteşarlığında Bankalar Yeminli Murakıp Yardımcısı olarak iş hayatına başladı. 2001 yılında “ABD bankacılık sistemi ve mevduat sigortacılığı” konusunda araştırma ve incelemelerde bulunmak üzere Washington D.C.’ye geçici görevle gitti. 2003 yılında TBMM nezdinde “İmar Bankası Araştırma Komisyonu”nda çalıştı. 2004-2006 döneminde ABD Chicago’da Illinois Üniversitesi’nde işletme mastırı yaptı. 2007 yılında ABD’de FDIC(Federal Deposit Insurance Corporation-Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) bünyesindeki hizmet içi eğitime katılarak, Examination Management School’dan “Denetim grup başkanlığı” sertifikası aldı. Akabinde Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nda “Denetim Daire Başkanlığı”na atandı. Eylül 2009 itibariyle Finansal İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak Ziraat Hayat ve Emeklilik Şirketinin kurucu ekibine katıldı. 2010 yılı itibariyle Şirketin Genel Müdürlüğü görevine, 2012 yılında ise Ziraat Sigorta Şirketi Genel Müdürlüğüne atandı. 2015-2020 yıllarında Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreterliği görevini üstlendi. Eroğlu, 2020 yılı Ağustos ayından bu yana ise Motorlu Taşıt Büro Müdürlüğü görevini sürdürüyordu.

Eroğlu, görev yaptığı dönemlerde TARSİM ve TSEV YK Başkanlığı, Emeklilik Gözetim Merkezi, Türkiye Sigorta Birliği, DASK, Tahkim, Turk Loydu, Türk P&I Yönetim Kurulu üyelikleri de yapmış olup, YMM ve Bağımsız Denetim Sertifikasına sahiptir.