Ender Güzeler: Memleketin Sigortası olmak insanı odaklı bir yaklaşımla mümkün

Türkiye’den 35 yıldır çalışmalarını sürdüren Unico Sigorta, yeni yaşında düzenlediği basın toplantısıyla şirketin faaliyetlerini ve hedef ve .

Türkiye’de sigortacılık faaliyetlerine Commercial Union Sigorta A.Ş. (CU) unvanıyla 1988 yılında başlayan Unico Sigorta, 240’a yakın çalışanı, 8 bölgedeki 1.100 acente ve broker’ıyla sektörde faaliyet gösteriyor.

Unico Sigorta’nın 35’inci yılında düzenlenen basın toplantısında konuşan Genel Müdürü Ender Güzeler, şirketle ilgili şu finansal bilgileri verdi: “Eylül 2023 sonu 683 milyon TL net kâr rakamı elde etmiş olup, öz sermayesi  1.5 milyar TL’ye ulaştık. 9 aylık kâr rakamının Aralık 2022 sonu kârına göre artış oranı %101’dir. Eylül 2023 sonu öz sermaye kârlılığı ise %45 olup, yine 9 aylık öz sermaye büyümesi %85 olmuştur.”

Eylül sonu hasar prim oranına bakıldığında tüm branşlar özelinde %75 gibi kârlılığa etken oluşturan bir hasar primi olduğuna dikkat çeken Unico Sigorta Genel Müdürü Güzeler,  Unico Sigorta olarak 35 yıllık tecrübemiz, donanımlı insan kaynağımız ve güçlü iş ortaklarımız ile sektöre değer katmak için her geçen gün daha çok çalışıyoruz. Eylül ayı itibarıyla açıkladığımız finansal sonuçlarımız da bu istikrarın bir göstergesi” dedi.

Müşteriye daha iyi hizmet için Ar-Ge Şart

2024’te hem ürün ve hizmet hem de fiyatlama anlamında geliştirme hedefiyle araştırma geliştirme çalışmalarına öncelik verdiklerini anlatan Güzeler sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu yıl lansmanını yaptığımız sektörde ilk olan Tam Kasko ürünümüzle müşterilerimize tüm kasko ana ve ek teminatlarını uygun fiyatlarla sunuyoruz. Bu ürüne özel güvence sağladığımız mekanik arıza, donma, eskime, gelir kaybı gibi ek teminatlar ile müşterilerimizi başlarına gelebilecek olası tüm risklere karşı koruyoruz. Ayrıca bireysel müşterilerimize özel lastik saklama hizmetimizi kasko müşterilerimize de ücretsiz olarak sunuyoruz. Bunun yanı sıra UniKobi ürünümüzle de 25 milyon TL’ye kadar sigorta bedelli 70’e yakın faaliyet alanında kobilerimize deprem, yangın, hırsızlık gibi ana teminatlarımız bulunuyor. Ayrıca sigortalılarımızın ihtiyaçlarına göre özelleştirilebilen gelir kaybı, elektronik cihaz, makine kırılması, kâr kaybı, kira kaybı, 3. şahıs sorumluluk gibi pek çok ek teminat da sağlıyoruz. Üstelik bu poliçeyi düzenlerken müşterilerimizden riziko teftiş, soru formu veya fotoğraf istemeden hızlı bir şekilde hizmet veriyoruz. Ayrıca müşteri odaklı yaklaşımımızı desteklemek için Müşteri Mükemmeliyet Merkezi’ni kurduk. Bu birimle amaç, müşterilerin beklentilerini ve önceliklerini anlayıp, isteklerine saygı duyup, uygun çözümler sunarak geleceğe umutla ilerleyebilecek sürdürülebilir bir yaklaşım geliştirebilmek.”

Sigortanın kompleks bir ürün olduğunu da söyleyen Güzeler, müşteriye doğru ürün satılabilmesi için gerçek işi sigortacılık olan acentelerle çalıştıklarını belirterek, “Düşen acente sayımıza rağmen artan büyümemiz acente başı verimliliğinde başarılı olduğumuzu gösteriyor” dedi.
Kocaeli Üniveritesi’yle deprem çalışması

Unico Sigorta Genel Müdürü Ender Güzeler depremlerin ve benzeri tüm doğal afetlerin üzücü sonuçlara sebep olduğuna da değindi: “Bizim Unico Sigorta olarak aldığımız en önemli ders deprem sonrası etkilerin hızlı ve etkin çözümüne ilişkin olarak çalışmak oldu. Bu kapsamda Kocaeli Üniversitesi Jeoloji ve Jeofizik Mühendislik Bölümü ile AR-GE tabanlı bir proje çalışması başlattık. Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan bu projeyle hasara neden olan zemin etkisi, faya uzaklık, topografik eğim, yerel jeolojik özellikler, yeraltı suyu seviyesi, deprem ivmesi gibi pek çok etkinin bir arada değerlendirileceği bir çalışma yürüteceğiz.”

Tüm çalışanlarını ve iş ortaklarını da işlerinin odağında tutmanın öncelikleri olduğunu belirten Güzeler, “Ancak böylesi bir yaklaşımla bu memleketin sigortası olmak mümkün” dedi.

CU’dan Unico’ya 35 yıl

İlk poliçesini 1988’de yangın sigortası için düzenleyen Unico Sigorta (O dönemki ismiyle Commercial Union), bugün hayat dışı/elementer branşta müşterilerine hizmet sunuyor. 2005 yılında Birleşik Krallık’ın en büyük sigorta şirketlerinden Aviva International Holdings Limited’in hisseleri devralmasıyla ‘Aviva Sigorta A.Ş.’ şirket unvanı, 2015 yılında Kibele B.V.’nin şirket hisselerini devralması sonrası ise “Unico Sigorta” olarak değişti. Unico Sigorta bugün yüzde 80 Heksagon Mühendislik ve Tasarım A.Ş., yüzde 20 Kibele B.V. ortaklığıyla yoluna devam ediyor.