Türkiye Sigorta engel tanımayanların yanında

Türkiye Sigorta, engelli bireylerin hayatını kolaylaştırmak için aldığı aksiyonlara bir yenisini daha ekleyerek web sitesini engelliler için uygun hale getirdi.

Türkiye Sigorta, hayatın her anında güven ihtiyacına yönelik çözümler sunma ve gücünü iyilik için kullanma anlayışıyla başlattığı adımlara bir yenisini ekliyor. Ay Yıldızlı formayı Avrupa’da ve dünyada başarıyla dalgalandıran Engel Tanımayan sporculara destekleriyle bu alanda faaliyetler yürüten Türkiye Sigorta, web sitesini de engelliler için uygun hale getirdi.

Engelleri aşan bir dünya için çalışan Türkiye Sigorta, sosyal bilinci yüksek şirket stratejisi doğrultusunda engelli bireylerin sigortacılık ve özel emeklilik hizmetlerine erişimini kolaylaştırma amacıyla kurumsal internet sitesinde “Accessiblee Erişilebilirlik Aracı”nı devreye aldı.

Türkiye Sigorta, web erişilebilirliğini artırmak ve web sitelerinin çeşitli kullanıcı grupları için daha erişilebilir hale gelmesini sağlamak amacıyla Accessiblee iş birliğinde tasarlanan bir yazılım ile engelli bireyler için web sitelerinin erişilebilirliğini iyileştirmeyi hedefliyor. Bu sayede, web sitesinin görme, işitme, motor becerileri veya bilişsel engelleri olan kişiler tarafından daha kolay kullanabilmesi sağlanacak.

Motor Engelli Profili ile sitenin gezinimi kolaylaştırılarak kullanıcı deneyimi iyileştirildi. Web sitesi klavye navigasyonuna uygun hale getirilerek, kullanıcıların fare kullanmadan rahatça gezinebilmesi sağlandı.

Görme Engelli Profili ile kullanıcıların Tab tuşuna basarak etkinleştirebileceği Ekran Okuyucu sayesinde içeriklerin betimlenerek okunması sağlanıyor. Böylece, görme engellilerin tüm içeriklere tam katılımı sağlanıyor.

Renk Görme Bozukluğu Profili ile metin ve metin dışı bileşenler ile arka planları arasındaki kontrast oranları renk görme bozukluğu olan kullanıcıların ayırt edebileceği orana (minimum 4.5:1) getirilerek kullanıcıların içeriği daha rahat okuyup anlayabilmeleri sağlanıyor.

Disleksi profilinde kullanıcılara özel olarak tasarlanan bir font sunarak, disleksi engeli olan kullanıcıların okuma deneyimi iyileştirildi. Bu font özel tasarımı sayesinde harfler arasında daha belirgin bir ayrım yapılarak karışıklıklar önlenirken benzer harflerin karıştırılması minimize edildi.

Kısıtlı Görme Profili ile büyütülmüş beyaz işaretçi, fare kullanımını kolaylaştırarak kullanıcıların ekranı daha rahat takip etmelerini sağlanıyor. Metin içeriklerinin yüzde 10 oranında büyütülmesinin yanı sıra metin büyüteci özelliği ile kullanıcıların gezinirken üzerinde oldukları metinler daha büyük bir şekilde gösterilerek, okunaklı fontlarla metinlerin daha net ve anlaşılır hale gelmesi sağlandı. Renk doygunluğunun arttırılmasıyla da tüm içerikler daha belirgin hale gelerek düşük kontrastlı alanlarda görme zorluğu yaşayan kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlanıyor.

Bilişsel Öğrenme Profili ile kullanıcıların metin içeriklerini daha rahat takip etmesi, akıllı kontrast ile kontrastı düşük metinlerin ayarlamalarının yapılarak daha net ve okunaklı metinlere erişilmesi ve hareketli metin içeriğinde bulunan animasyonları durdurarak kullanıcının metni daha rahat okuması sağlanıyor.

Nöbet ve Epileptik Profilindeki Animasyonları Durdurma özelliği, yanıp sönen veya flaşlayan içerikler veya videolar gibi potansiyel olarak tehlikeli animasyonları otomatik olarak durdurarak kullanıcıların nöbet riskini azaltıyor. Sessize Alma özelliği ile de beklenmedik ses dosyalarını sessizleştirerek, kullanıcıların ani seslerden kaynaklanan nöbet riskini kaldırıyor.

DEHB kullanıcı profili ile dikkat dağıtıcı unsurlar azaltılarak ve odaklanmayı artırarak geliştirmeler yapıldı. Okuma Maskesi özelliği sayesinde web sitesindeki içeriğe odaklanmak için maske içerisindeki içerik haricindeki ekranı karartarak dikkati dağıtan unsurlar azaltıldı ve kullanıcının içeriğe daha iyi odaklanılması sağlandı.

Engel tanımayanların her daim yanında olan Türkiye Sigorta, Engelliler Haftası vasıtasıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Albayrak iş birliğinde görme engelli çocuklar için braille alfabesiyle hazırlanan dergiye sponsor olarak bu ortak proje ile görme engelli öğrencilerin yanında olmaya devam ediyor.