‘Şehrin Akıllı Çocukları’ Akıllı Şehir maketlerini tanıttı

İstanbul Bağcılar 15 Temmuz İlkokulu öğrencileri, Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, TÜVTÜRK ve Fundación MAPFRE tarafından gerçekleştirilen ‘Şehrin Akıllı Çocukları’ projesi kapsamında, ‘Geleceğin Akıllı Şehirlerini Akıllı Çocuklar Kuracak’ teması altında hazırladıkları Akıllı Şehir maketlerini sergiye açtılar. Etkinlikte proje kapsamındaki ödüllü resim yarışmasına gönderilen resimler de sergilendi.

MAPFRE Grup’un kurduğu ve toplumun refahına, insanların yaşam kalitesinin artırılmasına odaklanan küresel bir vakıf olan Fundación MAPFRE, Türkiye’de MAPFRE Sigorta ile sosyal sorumluluk projelerini hayata geçirmeyi sürdürüyor.

Millî Eğitim Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı TÜVTÜRK ve Fundación MAPFRE iş birliğinde, “Trafikte Sorumluluk Hareketi” kapsamında 2021 yılından beri sürdürülen ve bugüne kadar 600 okulda yaklaşık 90 bin öğrenciye, 180 bin veliye ve 3 bin öğretmene ulaşan “Şehrin Akıllı Çocukları” projesi, bu yıl 10 ilde, 200 okulda, 30 bin öğrenciye ulaşılmayı hedefliyor.

 

Çocuklarda trafik kurallarına dair farkındalık yaratmayı hedefleyen proje kapsamında, Millî Eğitim Bakanlığı ve TÜVTÜRK yetkilileri ile birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Şube Müdürü Faruk Oğuzhan, Bağcılar İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Hakan Yetkin ve MAPFRE Sigorta Kurumsal İletişim Müdürü Belma Şahin Alçıcı, Bağcılar 15 Temmuz İlkokulu’nu ziyaret ederek Akıllı Şehir Maket Sergisi etkinliğinde çocuklarla bir araya geldiler. Çocukların sürdürülebilir şehirler hayalini yansıttıkları yaratıcı maketler, ziyaretçiler tarafından büyük ilgi gördü. Ayrıca etkinlikte, proje kapsamında düzenlenen ödüllü resim yarışmasına katılan ve tüm proje illerindeki öğrenciler tarafından gönderilen resimler de sergilendi.

MAPFRE Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven: “Çocuklarımızın ürettikleri çözümler hayranlık uyandırıcı”

Etkinlikle ilgili konuşan MAPFRE Sigorta Genel Müdürü Erdinç Yurtseven, “Şehrin Akıllı Çocukları projemizin amacı öğrencilere trafikte güvenli davranış yöntemlerini aktarmak, yaşam becerilerini geliştirmek ve gelecek için akıllı şehir modellerindeki trafik düzenini oluşturabilecek yeni nesillere katkı sağlamak. Proje aracılığıyla bugüne kadar 600 okulda yaklaşık 90 bin öğrenciye, 180 bin veliye ve 3 bin öğretmene ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Projemiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz ‘Geleceğin Akıllı Şehirlerini Akıllı Çocuklar Kuracak’ etkinlikleri çerçevesinde de ‘Akıllı Şehir Maketi’ uygulaması ile çocuklarımızın yaratıcılıklarını ve trafik bilincini pekiştirmeyi amaçlıyoruz. Bugün de yeni bir sergiyi gerçekleştirmekten çok memnunuz. Çocuklarımızın yaratıcılıklarıyla ürettikleri çözümler gerçekten hayranlık uyandırıcı. Tüm çocuklarımızı tebrik ediyorum” dedi.

 

2024’te 10 ilde 30 bin öğrenci hedefleniyor

Gelecek nesillerde trafik kurallarına yönelik bilinç oluşturmayı amaçlayan bu proje kapsamında, her yıl 10 farklı ilde 4. sınıf öğrencilerine eğitim veriliyor. Öğrencilerin aldıkları eğitimle birlikte hayal ettikleri akıllı şehirlerin maketlerini yapmalarını sağlayan sergi, şimdiye kadar 168 okulda gerçekleşti ve bu sergilerde 6 bin 412 maket sergilendi. Ayrıca, proje çerçevesinde düzenlenen ödüllü resim yarışmasına bugüne kadar 1.638 öğrenci katıldı.

Bu yılki proje ile Ankara, Antalya, Bursa, İzmir, İstanbul, Konya, Malatya, Mersin, Samsun ve Siirt olmak üzere 10 ilde, 200 okulda, 30 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor.