Axa, XL Group’u 12,4 milyar avroya satın aldı

Axa, Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgelerinde hizmet veren ve ticari hayat dışı branşın önde gelen şirketlerden olan XL Group’u 12,4 milyar avroya satın aldığını duyurdu. İlerleyen dönemlerde şirketin gelirlerine ve değer yaratımına katkısı olacağı öngörülen satın alma operasyonu ile Axa, dünyada ticari ve kurumsal hayat dışı sigorta branşında lider konumuna yükseldi.

XL Group’un satın alınmasının Axa’yı ticari ve kurumsal hayat dışı sigorta branşlarında bir numaralı sigorta şirketi konumuna getirdiğini söyleyen Axa CEO’su Thomas Buberl, “Bu satın alma paydaşlarımız açısından risk çeşitliliğini artırmasının yanı sıra daha kârlı ve sürdürülebilir güçlü büyüme beklentilerini beraberinde getiriyor ve bize uzun vadeli değer yaratma imkânı sunuyor. Gelecekte Axa’nın profili dengeli sigorta risklerine doğru şekillenirken finansal riskleri de azalacak” dedi.

Geniş bir coğrafyada hizmet veren XL Group’un alanında uzman ekipleri ve müşterilerine sunduğu yenilikçi çözümlerle tanındığını ifade eden Buberl sözlerine şöyle devam etti: “Ticari ve kurumsal sigortalar alanında XL Group’la güçlerimizi birleştirerek özel branşlar ve reasürans dahil konumumuzu bir üst noktaya taşıyarak varlığımızı artıracağız. İki şirketin de insanlar, risk yönetimi ve inovasyon konusunda ortak bir bakış açısı ve kültürü var. Bu da Axa’yı hayat dışı sigorta sektöründe değişen geleceğe hazır kılıyor”